فرهنگ و هنر

کارت تبریک و اهمیت استفاده

کارت پستال

ما در این مطلب قصد داریم شما را با انواع کارت تبریک یا همان کارت پستال های مختلف آشنا کنیم. شما بعد از خرید کادو یک کارت باید یک کارت تبریک زیبا نیز تهیه کنید. کارت تبریک استاندارد معمولاً بر روی یک کاغذ یا مقوای با کیفیت بالا چاپ یا نقاشی می شود و سپس در یک پاکت مناسب گذاشته و با نوشتن متنی ماندگار در آن به فرد موردنظر تقدیم می شود.

کارتها براساس مناسبت و زمانبندی انواع و نمونه های مختلف دارند، بطور مثال: کارت های سالگرد ،روز های مقدس ، وقایع دوست داشتنی ، همدردی و یا سایر مسائل شخصی.

کارت تبریک

چینی ها ابداع گر اولین کارت های تبریک به شمار می‌روند. آنها کارت پستال هایی را نه به شکل امروزی، اما با مفهوم و منظور اینکه آرزوی خوشبختی میکنند برای یکدیگر ارسال می کردند. بعد از چینی ها مصری ها بودند که از این الگو الهام گرفتند و با استفاده از پاپیروس که همان کاغذ حصیری بود؛ چنین پیام هایی را ارسال می کردند.

در قرن 14 میلادی در این زمینه پیشرفت های چشمگیری به دست آمد، کاغذ های دست ساز در اروپا به عنوان کارت های تبریک رایج شدند. آلمانی ها اولین مردمی بودند که کارت های سال نو و ولنتاین خود را به صورت چاپ شده با استفاده از چوب های تراش خورده ابداع کردند. در دهه 1850 میلادی با پیشرفت صنعت چاپ، کارت های تبریک از کالاهای بسیار گران به عنوان یک کالای عمومی در دسترس همگان قرار گرفت.

اما کارت پستال از کجا در ایران جا افتاد و به طور رسمی شناخته شد؟!

شروع ترویج کارت پستال در ایران همزمان با سفر ناصرالدین شاه به خارج از ایران بود زمانیکه تحت تأثیر ولنتاین قرار گرفت و تصمیم گرفت برای انیس الدوله هدیه ای به ایران بفرستد. به همین دلیل کارت پستال و تصویری از بلیت یک نمایش که به دلیل علاقه انیس الدوله به هنر تئاتر صرفا برای رویت او چاپ شده بود، به ایران فرستاد تا با فرستادن این کارت علاقه اش را به انیس الدوله نشان دهد و به او با این کار بفهماند که با این که کیلومتر ها از هم دور هستن اما همچنان به یاد انیس الدوله است.

این نخستین حضور جدی کارت پستال در ایران به شمار می رود. از آن زمان تاکنون کارت پستال های فراوانی در کشورمان ایران به چاپ رسیده اند؛ هرچند در سال های اخیر این روند با کندی روبه رو شده، اما کماکان کارت پستال ها در ایران بخش مهمی از خاطرات را برای مردم ما رقم می زنند؛ و روز به روز شاهد طرح های خلاقانه بیشتری هستیم.

کارت تبریک
کارت تبریک

کارت تبریک از آن نمونه نوستالژی هاست که هر چه به قدمت و آن افزوده می شود باز هم از میزان محبوبیت و اعتبار آن در ابراز احساسات انسان ها به هم کم نمی شود و هنوز هم بهترین گزینه برای انتقال حرف های تو دلی یا پیامها و نامه های عاشقانه است. به دور از پیامها و تماسهای هر روزه ی زاده ی تکنولوژی، بدور از قیل و قال مدرنیته و شبکه های اجتماعی ، یک گونه ی پاک و دست نخورده که می تواند سالها در جعبه خاطرات کسی که دوستش دارید بماند و بارها و بارها او را به یاد شما و خاطرات خوبی که شما رقم زده اید بیاندازد.

دوستی هایتان پایدار! کامتان شیرین از خاطرات فراموش نشدنی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *