فرهنگ و هنر, کادو چی بخرم

کادو تولد چی بخریم ؟| تاریخچه کادوی تولد

در مطالب قبلی ، به موضوع نحوه خرید کادو و اشتباهاتی که در خرید کادو ها مرتکب می‌شویم پرداخته بودیم. در این مطلب قصد داریم به‌صورت متمرکز به این موضوع که کادو تولد چی بخریم می پردازیم. تلاش کرده‌ایم مطلبی مهیا کنیم که از هر نظر پاسخگوی سؤالات شما در این زمینه خرید کادو تولد باشد. و بتواند در انتخاب هدیه تولد خاص و شکیل به شما کمک کند. پس این راهنمای خرید هدیه تولد را از دست ندهید!

ما این مطلب را به 2 بخش کلی تقسیم‌بندی کرده‌ایم. در بخش اول جهت آن دسته از دوستانی که مایل‌اند اطلاعات عمومی بیشتری کسب کنند نگاهی به تاریخچه مراسم تولد و کادوی تولد از گذشته تا به امروز داشته‌ایم. که خواندن آن‌ها خالی از لطف نخواهد بود. سپس دلایلی که ما به خاطر آن‌ها هدیه تولد به یکدیگر می‌دهیم و دریافت می‌کنیم را به‌صورت مفصل بررسی میکنیم. همه ما با دعوت شدن به مراسم تولد یکی از دوستان یا اقوام یا نزدیکان مان، اولین سوالی که در ذهن ما به وجود می آید، این است که این بار کادو تولد چی بخریم ؟؟! ، ادامه مطلب را مطالعه کنید.


کیک و کادو تولد چی بخریم

طرز تهیه کیک تولد


تاریخچه خرید کادوی تولد – کادو تولد چی بخریم ؟

همه می‌دانیم که کادو خریدن و هدیه دادن آن به بقیه، راهی برای نشان دادن علاقه و قدردانی از آن ها به حساب می آید. اما آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که تقدیم هدیه تولد از چه زمانی در دنیا مرسوم شد؟ دراین‌ باره مانند بسیاری دیگر از رسوم ها در دنیا، اطلاعات دقیقی موجود نیست و صرفاً باورهایی در رابطه با آن مطرح‌شده است و شنیده میشود. که در این بخش به تعدادی از شاخص‌ترین‌های آن‌ها می پردازیم.

خرید کادو تولد یک رسم باستانی است!

بر اساس این باور، هدیه دادن به مناسبت تولد اشخاص از زمان باستان در تمدن‌هایی نظیر رومیان ، یونانیان و پارسیان رواج زیادی داشته است. این را در نظر داشته باشید که در زمان‌های دور علم پزشکی و بهداشت به‌مانند امروز در این سطح پرورش و توسعه‌ نیافته بود، به‌علاوه بشر با خطرات و رویدادهای بیشتری نظیر سوءتغذیه و جنگ‌های متعدد روبه‌رو بود. درنتیجه هرسالی که انسان عصر باستان عمر بیشتری می‌کرد، شایسته شکر گذاری و تبریکی شایسته بود.

هرچند در گذشته در برخی تمدن‌ها، رویداد تولد هرساله برگزار نمی‌شد. و گرامیداشت آن بیشتر به دستاوردهای فرد در زندگی‌ شخصی خود بستگی داشت. مثلاً شروع زندگی یک نوزاد، به‌نوعی یک دستاورد اولیه و کاملا محسوس به حساب می آید. که از گذشته تا به امروز این رسم باقی است و نوزادها با جشن و مراسم خاصی پا به این دنیا می‌گذارند. از دستاوردهای مهم دیگر در طول زندگی افراد می‌توان به ازدواج و درنهایت به پا به سن گذاشتن اشاره کرد. اما باز هم باید بدانید که آیا در گذشته هم هنگامی که مراسم تولدی برپا می شد، این سوال یعنی کادو تولد چی بخریم ؟ در ذهن ها شکل میگرفته است، یا خیر!

جالب است بدانید یک مورخ یونانی در قرن ۵ قبل از میلاد، از رسمی یادکرده است که در طی آن پارسیان ثروتمند و دارنده جشن‌های تولد را به‌صورت خیلی باشکوه و شکیل برگزار می‌کردند. همچنین گزارش‌شده است که رومیان باستان در اولین قرن بعد از میلاد سالانه به طور منظم جشن‌های تولدی برگزار می‌کردند؛ و در طی آن هدایای خود را به مقام امپراتور پیشکش می‌کردند.

کادو تولد برای امپراطور چی بخریم

کادو تولد، رسمی بر خواسته از انجیل (کتاب مقدس مسیحیان)

یکی از شنیده هایی که در این باره دهن به دهن چرخیده است و حاکی بر این است که رسم هدیه دادن کادو تولد به دیگران بر خواسته از متون انجیل، کتاب مقدس مسیحیان است. در متن این کتاب مقدس آمده است که بعد از به دنیا آمدن حضرت عیسی (ع) 3 مرد پرهیزگار به وی کادو تولدی پیشکش کرده‌اند.

کادو تولد، رسمی قدیمی در اروپا

یک فرضیه قوی دیگری وجود دارد که مبنی بر این بوده است که دادن کادو تولد قرن‌ها پیش برای اولین بار در قاره اروپا مرسوم شده است. در آن زمان مردم اعتقاد داشتند که در زمان تولد شخص، روح‌های خبیث به سمت وی هجوم می‌برند. برای محافظت شخص در برابر این روح‌های خبیث (که به تعبیر امروزی می‌تواند همان احساس غم و افسردگی و انرژی های منفی می باشد.) که خانواده و دوستان دور وی جمع شده و با حضورشان و تقدیم هدایا باعث رانده شدن آن‌ها از او می‌شدند.

کیک و شمع تولد از چه زمانی رایج شد؟

حتما در کنار این مطلب که برای کادو تولد چی بخریم ؟ در ذهن شما این سوال هم به وجود آمده است که کیک و شمع تولد از چه زمانی در تولد ها باب شد و از آن استفاده شد؟!

تاریخچه کیک تولد

هنگامی که قصد برگزاری یک جشن تولد را دارید، کیک و شمع عضوی جدانشدنی از مراسم هستند. می‌توان گفت باوجود تفاوت‌های فرهنگی ملل، کیک و شمع در مراسم‌های تولد در سراسر دنیا و همه ملیت ها به چشم می‌خورند. اما آیا می‌دانستید که تا حدود قرن هجده میلادی، کیک تولد بدین ترتیب که ما امروزه می‌شناسیم و از آن یاد میکنیم در اختیار همه افراد قرار نداشته است؟

به باور بعضی ها، اولین کیک تولد در کشور آلمان و در قرون‌وسطی تهیه‌شده است. چون آلمانی‌ها رسم داشتند که تولد کودکان را با آن کیک‌ها جشن بگیرند. و این مراسم را Kinderfest نام گذاری کرده بودند.

کیک‌های تولد اولیه، به لطافت و طعم دلنشین امروزی چندان شبیه نبودند. و می‌توان گفت که بیشتر مانند یک نان پخت می‌شده‌اند. قرن‌ها طول کشید که با در دسترس عموم قرار گرفتن شکر به‌عنوان ‌یک عنصر شیرین‌کننده، کیک های روز با طعمی هوس‌ انگیزتر پخت می‌شدند. هرچند در آن زمان کیک تولد به علت مواد اولیه گران‌قیمت خود کالایی لوکس و لاکچری به‌حساب می‌آید. که تنها در دسترس اشراف و افراد ثروتمند قرار میگرفته است.

کیک برای تولد چی بخریم

تاریخچه شمع تولد

بر اساس یک فرضیه رسم استفاده از شمع تولد برای اولین بار در یونان باستان شکل گرفته است. در آن زمان یونانیان کیک‌هایی دایره‌ای را برای آرتمیس، خداوندگار ماه، پیشکش می‌کردند. و شمع‌هایی روی کیک قرار می‌دادند که این شمع ها، عنصری نمادین از نور ماه بود. سپس هنگام فوت کردن شمع ها، این تصور را داشتند که دود حاصله از خاموش شدن شمع ها حامل دعاها و آرزوهای خوب آنان است که به سمت آسمان می‌رود.

برخی دیگر نیز معتقدند که شمع تولد، مانند کیک تولد از آلمانی ها برگرفته شده است و این شمع های روی کیک نمادی از نور زندگی به حساب می آیند.

همان‌طور که اشاره شد و اغلب بر آن باور دارند امروزه در سراسر دنیا، کیک و شمع تولد در کنار ترانه‌های آن همواره بخشی از این مراسم را تشکیل می‌دهند. مرسوم است که به تعداد سال‌های سپری‌شده از عمر یک فرد، شمع روی کیک او قرار داده شود. به‌علاوه همچنان باوری در جریان است که افراد باید قبل از فوت کردن شمع‌های کیک تولد خود، آرزویی در دل بکنند. و نباید آن را به دیگران بگویند که در غیر این صورت آرزویشان برآورده نخواهد شد.

به‌طورکلی کیک تولد که روزی یک شیرینی ساده به‌حساب می‌آمد، امروزه جایگاه ویژه‌ای در مراسم تولد پیداکرده است. و با انواع و اقسام رنگ‌ها ، طعم‌ها و تزئینات قابل تهیه می‌باشد. به‌علاوه شمع‌ها نیز با شکل‌های مختلف خود، تکمیل‌کننده یک کیک تولد عالی می‌باشند.


خرید ست حلقه نقره


چرا دادن کادو تولد و جشن تولد شروع شد؟

عوام معتقد بودند کادوها و دور هم جمع شدن در روز تولد می تواند برای دوری و محافظت از ارواح و شیاطین بد که در این روز جذب مردم می شوند، کمک می کند. اعتقاد بر این بود که این ارواح قصد آسیب رساندن به دختر یا پسر در روز خاص تولدشان را دارند. در این دوره کادو ها عموما ابزار و اسلحه هایی بودند که کامیایبی و امنیت را در سال جاری برای او فراهم می کردند و همراه آن نیز هدایایی که ما اکنون می دهیم، مانند پول، لباس، غذا و … شامل می شد.

گاهی کادو برای جلب توجه است، گاهی یک تعهد و رسم، و گاهی می تواند به دلیل گندی که شما زده اید باشد و برای معذرت خواهی استفاده شود؛ در ادامه خواهیم خواند که علم ثابت کرده است که کادو دادن برای خودتان خوب است!

چرا در عصر مدرن، همچنان کادو تولد می‌دهیم و در این فکر هستیم که کادو تولد چی بخریم و چگونه به دیگران هدیه دهیم؟؟

در برخی از خانواده‌ها، رسم دادن هدیه تولد از زمان تولد شخص آغاز می‌گردد. و دست‌کم تا زمان بزرگ‌سالی ادامه می‌یابد. در برخی دیگر نیز این رسم تا سال‌های دور زندگی وی ادامه پیدا می‌کند و ربط چندان زیادی به سن و سال شخص ندارد. و هرساله با تقدیم هدایا و جشن گرامی داشته می‌شود.برخی نیز ممکن است هدیه‌ای ندهند اما هرساله به مناسبت تولد شخص مدنظرشان دور وی جمع می گردند. بدیهی است که این رسم باعث دلگرمی شخص صاحب تولد و تقویت ریشه‌های خانوادگی می‌شود. که می‌توان آن را یک شرایط برد-برد دانست.

کادو تولد چی بخریم ؟؟ این سوال جوابی جامع دارد. همه چیز میتواند به عنوان کادو تولد تهیه شود و به دیگران داده شود. هر چیزی در هر اندازه ای و با هر ارزشی، زمانی که با تمام وجود و عشق هدیه داده شود؛ مورد استقبال شخصی که تولدش است قرار میگیرد.

اگر هنوز هم نمی دانید که باید کادو تولد چی بخرید، یک سر به فروشگاه اینترنتی ژکسون بزنید. ژکسون برترین فروشگاه اینترتی خرید فوری کادو در کشور می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *