آموزش

هدف از ترویج کتاب و کتابخوانی چیست؟!

کتاب و کتابخوانی

هدف اصلی از خرید کتاب و کتاب خواندن چیست؟ چندی پیش مطلبی در مورد تاریخچه کتاب خوانی و شیوه های مطالعه برای شما عزیزان آماده کردیم، تا شما را قدری بیشتر با کتاب و کتابخوانی آشنا کنیم. حال در این مطلب می خواهیم بدانیم هدف اصلی از خرید و خواندن کتاب چیست؟ تا هنگامي كه يك انسان خواندن ونوشتن را می آموزد ، مهمترين كارش قطعا بايد كتابخواني باشد . كه اين مهم اگر بدون آموزش باشد ، چيزي جز اتلاف عمر و از دست دادن زمان نيست. بنابراين چنانچه فعاليتي جدي و منظم کاری ، در اين زمينه صورت نپذيرد ، ميزان پيشرفت فرد کم تر و کم تر می شود . از اين رو، عموم نويسندگان نبايد انتظار داشته باشند آثارشان با استقبال مردم و مطالعه عميق و دقيق آنان مواجه شود . لذا عقيده ما بر آن است كه بايد ابتدا روش صحيح مطالعه و كتاب خواندن به مخاطبان ياد داده شود و سپس به ادامه مسیر فکر کرد.

يادتون باشه كه مهم ترین نکته ، شكل خواندن كتاب است و اين كه چگونه از كتاب هاي موجود استفاده ببريم.به طور كلي « هنر مطالعه » مهارتي است كه امروزه هر انسان باسوادي بايد از آن برخوردار باشد، در غیر این صورت ضرر فراوانی خواهد کرد.


کتاب کوه دوم

<< به نکات بسیار ظریف و قابل توجه زیر دقت فرمایید >>

1- شما نبايد هر کتابی به دستتون رسيد بخوانيد ؛ بلكه بايد در اين دنياي شلوغ مطالب چاپي ، آن چه را كه براي شما مفيد است بخواني ؛ هم گيج نمي شوي و هم زودتر به هدف ميرسي.

2- شما بايد هميشه بر كتاب مسلط باشيد و اجازه ندهيد بعضي از كلمات فريبنده ي كتاب ، روح شما را به خودش مشغول كند و فرصت طلايي تان را آتش بزند.

3- به هيچ وجه در حالت خستگي ، افسردگي ، خواب آلودگي و يا درد و ناراحتي ، مطالعه نكن . اين گونه حالت ها باعث مي شود تا مطالب خوانده شده ، نامفهوم باقي بماند.

4- به خاطر بسپار كه هيچ چيز ، جاي تمرين عملي را نمي گيرد و هر چه قدر هم حرف هاي قشنگ بلد باشي ، تا در عمل ثابت نكني ، بي فايده است . پر و بال قشنگ ، يك طرف قضيه است ؛ اما آن طرف قضيه ، پرواز كردن تو است.

5- به هيچ وجه در حال مطالعه ، واژه ها را آرام آرام در ذهنت تلفظ نكن . اگر چنين حالتي داري ، بايد بلافاصله آن را ترك كني . هدف تند خواني ، انتقال مستقيم مفاهيم ، به ذهن تو است تا منظور نويسنده را بي آن كه لغت ها را در ذهنت تكرار كني درک کنی.

6- شناختن كلمات كليدي ، در باز شدن هرچه بیشتر ميدان ديد شما بسيار موثر است ؛ اما به دست آوردن كلمات فقط از طريق تجربه ممکن است . كلمات كليدي ، رمزها و کلیدهایی براي رسيدن به دنياي وسيع معاني و واژه ها هستند.

7- اگر قصد خرید کادو برای شخص یا اشخاصی را دارید، بدانید افراد با اصالت به دنبال کتاب می گردند؛ پس از خرید کتاب به عنوان هدیه برای آن ها غافل نشوید.

<< لذت کتاب خواندن با هیچ فعالیتی قابل مقایسه نیست >>


کتاب کار عمیق

فواید کتاب خواندن

مطالعه کتاب موجب بهبود سلامت ذهن و روان می‌شود.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند که میزان ابتلا به بیماری آلزایمر در افرادی که با کتاب‌ خواندن یا انجام بازی‌هایی که ذهن را به چالش می‌کشند مانند بازی شطرنج، از ذهن و مغز خود کار می‌کشند در مقایسه با افرادی که بیشتر زمان خود را صرف انجام فعالیت‌های کمتر تحریک کننده می‌کنند حدودا دو و نیم برابر کمتر است. همچنین پژوهش ها نشان می دهد کتاب خواندن از ابتلا به آلزایمر پیشگیری می کند.

کتاب‌ خواندن استرس را کاهش می‌دهد

پژوهش ها نشان می دهد که کتاب خواندن در چشم برهم زدنی شما را وارد دنیای دیگری به دور از تمام نگرانی‌ها و دغدغه‌هایتان می‌کند و بدین ترتیب باعث می‌شود اندکی از میزان استرس‌تان کاسته شود.

خواندن کتاب اطلاعات عمومی را افزایش می دهد

اگر می‌خواهید شخصی باشید که درباره موضوعات و مسائل مختلف اطلاعات دارد، باید کتاب بخوانید و مطالعه کنید. لزومی هم ندارد که درباره موضوع خاصی مطالعه کنید، هرچیزی که دم‌ دستتان بود با هر موضوعی را مطالعه کرده و فقط به دانسته های خودتان بیافزایید.

مطالعه کتاب دامنه لغات تان را افزایش می دهد

پژوهش ها نشان می دهد اکثر افرادی که کتاب مطالعه می کنند دامنه لغات شان وسیع تر می شود و از این رو هم بهتر صحبت می کنند هم برای نوشتن هیچ گاه به مشکل بر نمی خورند، زیرا هرچه از دامنه واژگانی گسترده‌تر و قوی‌تری برخوردار باشند، بهتر می‌توانند احساسات و تفکرات‌شان را بروز دهند.

کتاب‌ خواندن خواب تان را تقویت می کند

بیشتر خوره‌های کتاب می‌توانند به این مسئله اعتراف کنند. هیچ‌چیزی به اندازه گرفتن کتاب در دست احساس خواب آلودگی نمی‌آورد. کتاب خواندن مثل قرص خواب‌آور است که آرامش‌بخش بوده و خصوصا زمانی که خسته‌اید یا استرس زیاد دارید باعث خواب می‌شود.

تاثیر کتاب در آرامش درونی

علاوه بر کاهش استرس، احتمال دارد موضوعی که درباره آن مطالعه می‌کنید باعث آرامش درونی و آسایش خاطر شود. تحقیقات نشان داده‌اند که خواند کتاب‌ها با موضوعات مختلف باعث کم یا زیاد شدن فشار خون در بدنتان می شود. پس احتمالا کتابی برای هر حالت روحی که می‌خواهید به آن دست پیدا کنید وجود دارد؛ آن کتاب را خریداری کرده و از آن لذت ببرید.

کمک به دیدن خواب بهتر:

خواب بد منجر به بهره وری کم می شود. به همین دلیل است که بسیاری از کارشناسان توصیه می کنند که قبل از اینکه بخوابید برای کمک به آرامش ذهن خود کتاب بخوانید.

کمک به اجتماعی‌تر شدن:

ما همیشه می توانیم آنچه را که با خانواده، دوستان و همکارانمان خوانده ایم به اشتراک بگذاریم این ،توانایی ما را برای اجتماعی شدن افزایش می دهد.

در این مطلب سعی کردیم فواید کتاب خواندن در زندگی روز مره و اهداف کتابخوانی را به طور کامل بیان کنیم، امیدواریم با خواندن این مطلب اگر هنوز شروع به این عادت خوب یعنی کتابخوانی نکرده اید، این فعالیت مهم را آغاز کرده و از ثمرات با ارزش آن بهره ببرید. در بخش زیر تعدادی از کتاب های بسیار پرفروش و پر طرفدار را می توانید مشاهده کنید و در صورت تمایل از سایت ما خرید کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *