روانشناسی

فواید عطر درمانی یا رایحه درمانی

رایحه درمانی

همان طور که در مطالب قبلی مشاهده کردید در مورد خرید عطر و ادکلن توضیحات جامعی را به شما عزیزان دادیم و امروز قصد داریم تا در مورد عطر درمانی با شما صحبت کنیم. آیا تا به حال به واژه عطر درمانی یا رایحه درمانی برخورد کرده اید؟؛ تصور کنید یک روز پر مشغله و خسته کننده ای را پشت سر میگذارید و با این خستگی به طرف منزل تان راه می افتید. پس از رسیدن به خانه با رایحه دلنشین شمعدانی روبرو می شوید.این احساس واقعاً غیرقابل وصف و فوق العاده آرامش‌بخش است. بوی خوش شمعدانی خستگی‌های روزانه و نگرانی‌ها را به کل از تن بیرون می‌کند. این احساس خوب و دلنشینی که برایتان به جود می آید ارمغان عطر درمانی یا همان رایحه‌درمانی است.

همچنین رایحه درمانی زمانی که با آرامش همراه میشود فایده های بسیاری برای جسم و روح دارد.

رایحه‌درمانی یا همان عطر درمانی جایگزینی کاملاً طبیعی و بسیار قوی برای کاهش دردهای بدن به حساب می‌آید و در این روش با کمک بوی خوش روغن‌های گیاهی که از گل‌های طبیعی، پوست، بذر، ریشه، ساقه و برگ میوه‌ها و گیاهان گرفته شده برای درمان عارضه‌های مختلف کمک می‌گیریم. تجربه ثابت کرده استشمام رایحه‌های معطری که در رایحه‌درمانی استفاده می‌شود، فایده‌های مختلفی برای سلامت روح و بدن دارد. فایده های رایحه درمانی به قدری زیاد و با ارزش است که نمیتوان به راحتی از آن گذشت و تاثیر آن را نادیده گرفت.

عطر و رایحه درمانی

ما در این مطلب چند مورد از فواید عطر درمانی و استفاده از روغن های معطر را ذکر خواهیم کرد.

یکی از فواید عطر درمانی کاهش استرس می باشد.

استرس بخشی از زندگی و روزمرگی ما انسان ها در روز به حساب می آید و کسی را سراغ نداریم که در مراحل مختلف عمر خود گرفتار استرس نشده باشد و آن را به صورتی تجربه نکرده باشد.

پس نمی توان جلوی به وجود آمدن استرس را در زندگی گرفت،اما روش هایی برای کنار آمدن با استرس وجود دارد، که یکی از اثربخش ترین این روش ها رایحه درمانی است.

برای مثال تحقیقات آزمایشگاهی و میدانی ثابت کرده است که رایحه اسطوخوددوس بسیار آرامش بخش و التیام دهنده روح می باشد و امواج مغز را به طوری تنظیم می کند که نشاط در فرد تداعی شود.

تاثیر عطر و رایحه درمانی

در کنار روغن معطر اسطوخوددوس، رایحه برگ لیمو، شمعدانی، یاسمن و بابونه نیز برای کاهش استرس در رایحه‌درمانی یا همان عطر درمانی بسیار استفاده می‌شود.

یکی از فواید عطر درمانی کاهش اضطراب و نگرانی ها می باشد.

آمار جهانی نشان میدهد که روز به روز مردم به نگرانی هایشان افزوده میشود و روز به روز اضطراب بیشتری را تجربه میکنند، از این رو اگر به این روش زندگی را ادامه دهند، خود و اطرافیان شان را مورد اذیت و آزار قرار می دهند و زندگی را برای خودشان هم تلخ میکنند.

در این میان تحقیقات نشان داده است، مالیدن روزانه روغن اسطوخوددوس، ترنج و کندر روی دست‌ها اضطراب و نگرانی را التیام می‌بخشد.

رایحه‌درمان‌های مختصص برای کاهش اضطراب التیام بخشیدن به نگرانی‌ها پیشنهاد می‌کنند از روغن‌های معطر رز، ترنج، بابونه و اسطوخوددوس کمک بگیرید.

یکی از فواید عطر درمانی افزایش انرژی می باشد.

قطعا برایتان اتفاق افتاده که در میان یک روز پر کار و پر مشغله خستگی به شما قالب میشه و اغلب شما به فعالیت هایی مثل خوردن یک فنجان قهوه برای مقابله با خستگی و خواب‌آلودگی رو می آورید، در حالی که شما میتوانید را یحه درمانی را جایگزین طبیعی به جای قهوه خوردن کنید.

جالب است بدانید که روغن های معطر گیاهی خاصیت انرژی بخشی دارند، در این زمینه روی انرژی‌بخشی تمام رایحه‌های انواع مرکبات و به‌خصوص لیمو می‌توانید حساب باز کنید. لیمو سرشار از آنتی‌اکسیدان لیمونین (Limonene) است و روی خاصیت انرژی‌زایی طبیعی این آنتی‌اکسیدان می‌توانید حساب باز کنید.


ادکلن ایفوریا مردانه

بر اساس نتایج تحقیقی که در مجله بین‌المللی تغذیه ورزشی (ournal of the International Society of Sports Nutrition)، صورت گرفت، مشخص گردید که نعنا فلفلی عملکرد ورزشکاران در حین تمرین‌های ورزشی را بهبود می‌بخشد. روغن معطر نعنا فلفلی تراکم اکسیژن‌ در مغز را افزایش می‌دهد و جلوی خستگی را می‌گیرد.

یکی از فواید عطر درمانی افزایش تمرکز می باشد.

اثربخشی رایحه‌درمانی در افزایش هوش و زکاوت به اندازه‌ای است که روغن‌های معطر برای درمان آلزایمر زودرس، جنون و دیگر بیماری‌های ذهنی پیشنهاد می‌شود. به این ترتیب اگر به فکر افزایش تمرکز و هوش و حواس خود می‌گردید، بهتر است از روغن‌های معطر رزماری، ریحان و مریم‌گلی کمک بگیرید چون در این زمینه فوق العاده عمل خواهند کرد.

افراد زیادی را سراغ داریم که به دنبال روش‌های مختلفی برای افزایش تمرکز و هوش و حواس خود می‌گردند. در این زمینه نیز روی کمک رایحه‌درمانی می‌توانید حساب باز کنید و جالب است بدانید رایحه‌های معطر در افزایش حافظه و خودآگاهی تأثیر چشمگیری دارند.

یکی از فواید عطر درمانی بهبود خواب می باشد.

از این روغن‌ها برای خوابی شیرین و عمیق می‌توانید کمک بگیرید. آزمایش‌های کلینیکی نیز اثربخشی روغن معطر اسطوخوددوس را در بهبود کیفیت خواب به اثبات رسانده است.

و از دیگر فواید رایحه درمانی میتوان به کمک به هضم غذا ، تقویت دستگاه ایمنی بدن ، تعادل سطح هورمون‌های بدن، افزایش رشد مو و …. اشاره کرد.

همان‌گونه که وعده داده بودیم، برای شما از فایده‌های رایحه‌درمانی برای التیام عارضه‌های مختلف گفتیم و مطمئن هستیم با مطالعه این فایده‌ها، به فکر رایحه‌درمانی افتاده‌اید. موفق و سبلند باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *