روانشناسی

فلسفه هدیه دادن از دید روان شناسی

فلسفه هدیه دادن از دید روان شناسی

فلسفه دادن هدیه چیست؟ چرا افراد علاقه مند هستند به عزیزان خود هدیه و کادو بدهند؟ تا به حال به این فکر کردید که خرید کادو چه تاثیری روی کادو گیرنده و کادو دهنده دارد و کدام یک احساس بهتری به دست خواهند آورد، کسی که هدیه می دهد یا کسی که هدیه دریافت می کند؟ هدیه دادن از دیرباز یک سنت جهت نشان دادن ابراز علاقه ، وفاداری، تجدید دوستی بوده است. چه زمانی که برای پادشاهان هدیه و جواهر می برده اند و دخترانشان را به عقد پسر کشور همسایه در می آورده اند و چه زمانی که رئیس جمهورهای دو کشور مختلف برای ابراز دوستی دو کشورشان هدایای را رد و بدل می کردند. در زندگی روزمره هم برای فرزند ، خانواده ، همسر و معشوق کادو می خرند  تا هم احساس خوبی پیدا کنند و هم احساس خوبی بدهند.

دکتر دارنل سیلورنیل مدیر مرکز مشاوره روانشناسی پیشرفته می گوید، ما در متدهای پیشرفته روانشناسی به دانشجویان و روانشناسان آینده آموزش می دهیم که میزان بشر دوستی و علاقه افراد به دیگران باعث ایجاد احساس خوب درخودشان و به طبع تعالی جامعه می شود. وقتی شما به کسی کادو می دهید در حقیقت اول به خود و سپس به وی علاقه مندید. و همین باعث ایجاد شادابی و نشاط در جامعه می گردد، چیزی که در میان جوامع نژاد پرست وجود ندارد، چون حس نوع دوستی وجود ندارد.

کادو دادن

این هدیه می تواند جمعی باشد. منظور حس نوع دوستی جمعی می باشد، مثل همان فرهنگ نذری که خودمان داریم و در حقیقت دادن کادو باعث ایجاد نوعی حس رضایت از خویش می گردد که همین حس کافیست تا افرادی که حداقل افسردگی و استرسی دارند روانشناسان جهت درمان افسردگی  به انان توصیه کنند که روشی برای ابراز محبت پیدا کنند.

محبت به اقوام و خانواده ،خریدن کادو و هدیه ،نگهداری از حیوانات خانگی همه جز گزینه های پیشنهادی هست که در از بین بردن استرس و افسردگی به شدت به شما کمک خواهد نمود.

هدیه دادن

دوین برد ، استادیار و رئیس گروه علوم رفتاری در دانشگاه جنوبی ساوانا می گوید: تمام آنچه در دادن هدیه وجود دارد یک غلیان احساسی می باشد و زمانی این غلیان حسی به اوج خود می رسد که شما به فکر خرید هدیه می افتید و سپس آن را جستجو می کنید. 

زمانی که ما تصمیم می گیریم  به فردی هدیه بدهیم ،در واقع تصمیم گرفته ایم که وی را خوشحال نمائیم و این نوعی بخشیدن بی منت می باشد ، چون هیچ کادو گیرنده ای به امید گرفتن عکس العمل متقابلی کادو نمی گیرد.هدیه دادن نوعی تمرین از خودگذشتگی نیز می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *