آموزش

فرق عطر و ادکلن چیست؟؟

فرق بین عطر و ادکلن

اگر شما هم این سوال در ذهن تان به وجود آماده است که به راستی فرق عطر و ادکلن چیست؟؛ کافی است سری به انجمن‌های طرفداران عطر بیاندازید تا با پرسش فرق عطر و ادکلن به عنوان پرتکرارترین پرسش در میان علاقه‌مندان عطر روبرو شوید. به جرات می‌توان گفت ریشه این سوال بزرگ به آغاز ساخت ادکلن باز می‌گردد و از آن زمان تاکنون هزارویک پاسخ را برای تفاوت‌های میان عطر و ادکلن شاهد بوده‌ایم، به این ترتیب اگر برای شما هم این پرسش پیش آمده و می‌خواهید یک بار برای همیشه پاسخ کامل و جامعی برای آن پیدا کنید، در ادامه برای شما از فرق عطر و ادکلن خواهیم گفت. شما با خواندن این مطلب اگر قصد خرید کادو برای شخصی را داشته باشید، میتوانید انتخابی منطقی بین عطر و ادکلن داشته باشید.

فرق بین عطر و ادکلن

فرق عطر و ادکلن

باور غلطی که بین طرفداران پر و پاقرص عطر و ادکلن وجود دارد که بر اساس آن، تفاوت عطر و ادکلن بر اساس جنسیت افراد مشخص می‌شود و آقایان باید ادکلن استفاده کنند و خانم‌ها باید سراغ عطر بروند. اما جالب است بدانید این باور هیچ پایه و اساس منطقی و علمی ندارد و در دنیای جذاب و خوش‌رایحه عطر و ادکلن، میان زن و مرد هیچ تفاوتی وجود ندارد و به همان اندازه که ادکلن برای آقایان استفاده می‌شود، برای خانم‌ها هم می‌تواند کاربرد داشته باشد و از آن استفاده و استقبال شود و آقایان خوش‌سلیقه زیادی را سراغ داریم که بوی خوش عطر را به ادکلن ترجیح می‌دهند و بوی عطر آن ها همه ی کسانی که در ارتباط با آن ها هستند را مجذوب خود میکند.

در واقع اصلی‌ترین فرق بین عطر و ادکلن را می‌توان مقدار تراکم روغن‌های معطر آنها در پایه آب و الکل که مواد تشکیل دهنده یک عطر یا ادکلن هستند جستجو کرد. به عبارت دیگر عطرها تراکم بیشتری از روغن‌های معطر دارند و در یک عطر ترازاول، عموما شاهد تراکمی بین 20 تا 30 درصد از روغن‌های معطر هستیم. این سکه روی دیگری هم دارد و در ادکلن‌ها چیزی بین ۲ تا نهایتا ۴ درصد از روغن‌های معطر را شاهد هستیم. در این بین دیگر اعضای خانواده عطرها مانند ادو تویلت‌ها و ا فرش‌ها (Eau Fraiche) نیز نسبت به عطرهای ترازاول تراکم بسیار کمتری دارند. همان‌گونه که متوجه شده‌اید میزان تراکم روغن‌های معطر در یک عطر از ماندگاری بیشتر آن حکایت دارد و این موضوع یک نقطه قوت برای آن ها محصوب میشود.

فرق بین عطر و ادکلن ck beauty

خرید ادکلن سی کی بیوتی CK Beauty

ادکلن‌ها

اگر هنوز به دنبال فرق عطر و ادکلن هستید باید بدانید ادکلن که در دنیای عطرسازی با نام ادو کلن (Eau de Colonge)، نیز شناخته می‌شود دارای ترکیبی بین ۱ تا ۴ درصد از روغن‌های معطر است و عموما رایحه‌های ملایم و مردانه‌ای را در ادکلن‌ها شاهد هستیم که از بوی خوش میوه‌ها و مشک‌ گرفته شده و این رایحه چند ساعت بیشتر دوام ندارد. در اولین ساعت استفاده از ادکلن، رایحه میانی آن فعال می‌شود و در دومین ساعت شاهد فعال و ترکیب شدن رایحه پایه ادکلن با بوی بدن خانم ها و یا آقایان هستیم. این فرایند در میان عطرسازان بزرگ با نام زمان خشک‌شدن ادکلن شناخته می‌شود و در این حالت بوی نهایی ادکلن که ماندگاری بیشتری دارد به مشام می‌رسد.

از آنجایی که تراکم کمتری از روغن‌های معطر را در ادکلن‌ها شاهد هستیم، بوی ادکلن‌ها ماندگاری کمتری دارد و زودتر از عطر میپره و برای استفاده در محل‌کار یا مهمانی‌های شام، به تجدید ادکلن نیاز پیدا خواهید کرد.


فریق بین عطر و ادکلن لانکوم

خرید ادکلن لانکوم لا ویه است بله Lancome La Vie Est Belle


اوفرِش‌ها

در دنیای عطرسازی، مهم ترین فرق بین عطر و ادکلن این است که اوفرش‌ها کمترین میزان تراکم روغن‌های معطر را دارند و در این محصولات عموما با تراکمی بین ۱ تا ۳ درصد از روغن‌های معطر طرف هستیم. برای آن دسته از افرادی که تاکنون نام اوفرش به گوش آنها نخورده، باید بگوییم که بیشتر افترشیو‌ها (After Shave)، در این گروه قرار می‌گیرند و همان‌گونه که حتما امتحان کرده‌اید، رایحه افترشیو پس از استفاده، چیزی حدود ۱ ساعت بیشتر ماندگاری ندارد و پس گذاشتن این تایم الکل موجود در آن مقدار روغن معطر در هوا میپرد و رایحه آن کاملا کم رنگ میشود، به طوری که شخصی که خودش از آن استفاده کرده هم نمیتواند آن رایحه را استشمام کند.

وقتی عطر را روی پوست اسپری می‌کنید ابتدا رایحه آغازین این عطر به مشام می‌رسد و این رایحه دوام کمی دارد و ماندگاری آن چند دقیقه بیشتر نیست. به این ترتیب از آنجایی که بوی اوفرش‌ها سریعا از بین می‌رود، رایحه آن فرصتی پیدا نمی‌کند تا با بوی بدن ترکیب شود و تغییر پیدا کند. اما در عطرهای ماندگار این وضعیت تفاوت دارد و پس از استفاده، رایحه عطر با بوی بدن مخلوط می‌شود و رایحه‌ای خاص را ایجاد می‌کند؛ که این رایحه روی هر پوستی و برای هر شخصی میتواند متغیر باشد.

ادوتویلت

در یک ادو تویلت (Eau de Toilette) ترازاول تنها 5 تا 15 درصد از مایع یا روغن اصلی رایحه وجود دارد و این تراکم باعث شده تا بوی ادو تویلت‌ها چیزی حدود 3 ساعت دوام بیاورند. همان‌گونه که برای ادکلن‌ها توضیح دادیم، در ساعت‌های پایانی استفاده از ادو تویلت‌ها شاهد فعال شدن رایحه پایانی آن هستیم. ادوتویلت ها نسبت به هزینه ای که برای تهیه کردن آن ها میپردازید، توقعات شما را برآورده میکنند.

ادو پرفیوم

برای آن دسته از علاقه‌مندانی که به دنبال پرسش فرق عطر و ادکلن هستند باید بگوییم که ادو پرفیوم (Eau de Parfum) با روغن‌های معطر با تراکمی حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد ساخته می‌شود و نسبت به عطر، شاهد تراکم کمتری از روغن‌های معطر هستیم. بسته به ادو پرفیومی که خریداری کرده‌اید، بوی آن چیزی بین ۵ تا نهایتا ۸ ساعت دوام می‌آورد و این موضوع خیلی از خانم ها و آقایان را راضی نگه میدارد و تراکم بوی ادو پرفیوم‌ها به گونه‌ای است که ممکن است رایحه آغازین آن را پس از استفاده به خوبی متوجه نشوید. اما پس از چند ساعت از استفاده ادو پرفیوم و فعال شدن رایحه پایانی آن، بوی ادو پرفیوم با بدن مخلوط می‌شود و بسته به نوع فعالیتی که در طول روز انجام داده‌اید، این بو تغییرات زیادی نسبت به ساعت‌های اول استفاده از ادو پرفیوم خواهد داشت.

خرید ادکلن دیور ساواج Dior Sauvage اصلی

به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم رایحه ادو پرفیوم موردعلاقه خود را در بازه زمانی چند‌ساعته و در روز های مختلف بررسی کنید تا تفاوت میان رایحه آغازین و پایانی آن را نسبت به شرایط مختلف کاملا متوجه شوید.

عطر

شاید بعد از مطالعه موارد فوق فکر کنید خودع عطر از 100 درصد روغن رایحه تولید شده اما اشتباه میکنید برای اینکه کاملا در جریان تفاوت فرق عطر و ادکلن قرار بگیرید، در این قسمت به توضیح عطر رسیدیم که در میان محصولاتی که به آنها اشاره کردیم، نافذترین رایحه را دارد و تنها چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از تراکم آن با روغن‌های معطر ساخته شده‌ است. به لطف چنین تراکمی، یک عطر باکیفیت و ترازاول به راحتی حدود ۲۴ ساعت دوام می‌آورد و در این بازه زمانی، رایحه آن با بوی بدن مخلوط می‌شود و بهتر است که پس از استفاده، نظر صادقانه یکی از دوستان نزدیک خود را چندین ساعت پس از استفاده از عطر، جویا شوید و از این طریق عطر مورد علاقه خود را پیدا کنید و از رایحه خوش آن لذت ببرید.

همان طور که مشاهده کردید، نه تنها به فرق عطر و ادکلن اشاره کردیم، بلکه از تفاوت بین ادوتویلت ها و ادو پرفیوم‌ها هم گفتیم و به تمام موارد به طور کامل اشاره کردیم.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *