آموزش

آیا میتوان از عطر و ادکلن به جای ضدعفونی کننده ها استفاده کرد؟

شاید اولین سوالی که در ذهن علاقه مندان به خرید عطر و ادکلن در ایران به وجود آمد این بود که استفاده از عطر و ادکلن ممکن است روشی مناسب برای مقابله با ویروس جدید کرونا باشد؟! اغلب مردم با اتمام ذخیره ضدعفونی‌کننده‌ها در مغازه‌ها و فروشگاه‌های زنجیره ای، گزینه‌های جایگزین دست‌ساز و خانگی در اینترنت و فضای مجازی سر برآورده‌اند. در حالی که متخصصین در مورد تولید ضدعفونی‌کننده‌های دست‌ساز هشدارهایی داده‌اند، محصولات دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرند. طبق گزارش کانسومر ریپورتز (Consumer Reports) به عنوان یک منبع معتبر فقط محلول‌های حاوی حداقل ۷۰ درصد الکل، در برابر کروناویروس مؤثر هستند. اما آیا می‌دانستید که می‌توان از عطر به عنوان محلول ضدعفونی‌کننده دست خود استفاده کنید؟

استفاده از ادکلن به جای ضدعفونی کننده

ادکلن و عطر یک جایگزین مناسب برای ضدعفونی‌کردن دست ها می باشند.

مخلوط کردن و ساختن ضدعفونی‌کننده خانگی شاید نتایج دلخواه و مد نظر شما را نداشته باشد. اما باید آگاه باشید که برخی از محلول‌ها الکل کافی برای از بین بردن باکتری‌ها و ویروس‌ها را ندارند در حالی که برخی دیگر بیش از حد قوی هستند و می‌توانند به پوست شما صدمه و آسیب های جدی برسانند. در این مواقع پیشنهاد ما این است که بهتر است به جای آن‌که خودتان مواد را مخلوط کنید از برخی از عطرها یا ادکلن ها استفاده کنید که درست مانند مواد ضدعفونی‌کننده ایمن و مؤثر هستند و ترکیبات آن ها اصولی بوده و به پوست شما صدمه نخواهد زد. برای آگاهی از میزان محتوای الکلی ادکلن یا عطر بهتر است غلظت عطر و ادکلن مد نظر خود را بدانید که اغلب روی شیشه آن ها حک شده است و در غیر اینصورت با جست و جو آن عطر یا ادکلن در اینترنت میتوانید اطلاعات تکمیلی را از آنجا به دست آورید.

اسپری کردن ادکلن به دست

کدام عطر یا ادکلن را می‌توان به عنوان جایگزین بهتری برای ضدعفونی‌کننده‌ها انتخاب کرد؟

حتما می دانید که ادوتویلت‌ها و ادکلن‌ها معمولاً حاوی حداقل 70 تا 75 درصد الکل هستند. با این میزان غلظت، کمترین مقدار این محلول‌ها می‌تواند قابلیت پاک‌کنندگی بالایی را داشته باشد. تنها یک یا دو بار اسپری این ادکلن ها و یا اوتویلت ها روی هر دست کافی می باشد. البته بهتر است محض احتیاط از رایحه‌هایی استفاده کنید که بر پایه نوت‌های آرامش بخش و ریلکس کننده تولید شده است. ایمن و خوشبو بمانید

اگرچه اسپری کردن عطر و ادکلن بهترین راه‌حل برای جلوگیری شیوع کروناویروس نیست و بهتر است به شست و شوی دست خود اهمیت بیشتری بدهید در طول روز تا این بیماری را تجربه نکنید ولی این محلول‌ها می‌توانند در مواقع ضروری علاوه بر بوی خوش، پاکیزگی را نیز به همراه داشته باشد. البته باید بدانید که طبق گفته مرکز کنترل بیماری‌های سازمان بهداشت جهانی، همان طور که اشاره کردیم شستن کامل دست‌ها با آب و صابون بهترین گزینه است. اما در مواقعی که شستن دست‌ها برای شما میسر نباشد و شرایطش مهیا نیست و ضدعفونی‌کننده‌های دست نیز از دسترس خارج است می‌توان از عطر و ادکلن به عنوان ضدعفونی‌کننده ها استفاده کرد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.