آموزش

شناخت کامل نت های عطر

خرید عطر کار ساده‌ای نیست و به هر اندازه که اطلاعات بیشتری در خصوص عطرها داشته باشیم، به همان اندازه عطری با رایحه‌ای دلنشین‌تر خریداری می‌کنیم. یکی از مهم‌ترین این اطلاعات، آشنایی با نت‌های عطر است. نت‌های عطر نه تنها نقش مهمی در بوی خوش آن دارند، بلکه مقدار ماندگاری و دوام رایحه یک عطر نیز بسته به نت‌های سه‌گانه آن دارد. به همین دلیل در ادامه تمام چیزهایی که از نت عطر باید بدانید را با شما درمیان می‌گذاریم.

منظور از نت عطر چیست؟

نت‌ها در واقع ترکیبات اصلی عطر را تشکیل می‌دهند و بزرگان دنیای عطرسازی نت عطر را در سه گروه نت آغازین (مرکبات، اسطوخودوس)، نت میانی (دارچین، یاسمن) و نت پایانی (وانیل، مشک)، دسته‌بندی می‌کنند.

این نت‌ها با دقت بسیار زیاد از ترکیبی از رایحه‌ها انتخاب می‌شوند و بیانگر رایحه اصلی بوی یک عطر هستند. به همین دلیل سلاطین دنیای عطرسازی با دقت بسیار زیاد نت‌های سه‌گانه عطر را که به نت آغازین و نت میانی و نت پایانی معروف هستند انتخاب می‌کنند تا نت عطر در کنار بوی دلنشین، یادآور تجربه‌های خاص و فراموش نشدنی باشد.

مقدار فرار بودن نت عطر در هرمی سه‌گانه دسته‌بندی می‌شود و همان‌گونه که انتظار دارید، نت آغازین باید در اولین قسمت و در بالای این هرم قرار می‌گیرد و نسبت‌ به نت‌های میانی و پایانی، رایحه‌ای فرارتر دارد و زودتر به پایان میرسد و عموما پس از گذشت ۵ تا نهایتا ۱۵ دقیقه، از بین می‌رود. از طرف دیگر در یک عطر تراز اول با نت میانی و پایانی سروکار داریم که ماندگارتر هستند و نت میانی عموما بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه ماندگاری دارد و نت پایانی نیز بیشترین دوام در میان عطرها را با ۶ ساعت دارد. ناگفته نماند مقدار ماندگاری این نت‌ها بسته به عطری که خریداری می‌کنید، تفاوت خواهد داشت. در عطر های اورجینال که پایه روغن معطر قوی تر و شناخته شده تری دارند این ماندگاری بیش تر خواهد بود.

در نت آغازین با چه رایحه‌هایی طرف هستیم؟!

نت آغازین که در دنیای عطرسازی با نام نت اولیه نیز شناخته می‌شود، لایه اول رایحه عطر را تشکیل می‌دهد. به تعبیری دیگر اولین بویی که پس از اسپری کردن عطر به مشام می‌رسد، همان بوی نت آغازین عطر است. با این حساب همان‌گونه که حتما متوجه شده‌اید، نت آغازین نقش مهمی در اولین تاثیرگذاری عطر دارد و حس‌و‌حال عطر را به مخاطب منتقل می‌کند. این حس به قدری قوی بوده که اغلب افراد عطر خود را بر اساس نت ابتدایی آن انتخاب میکنند تا با اولین اسپری کردن آن بیشترین انرژی را از عطر دریافت کنند.

نت آغازین دوام چندانی ندارد و عموما پس از گذشت ۵ تا ۱۵ دقیقه از بین می‌رود، هدف اصلی این نت، ایجاد رایحه‌ اولیه‌ای در عطر است تا به آرامی مخاطب را برای بوی خوش نت بعدی عطر آماده کند. به همین دلیل شرکت های عطر و ادکلن حرفه‌ای در دنیا، نت‌های ملایمی که مولکول‌های کوچکتری دارند را برای نت آغازین انتخاب می‌کنند.

رایحه‌های دل‌انگیز لیمو، پرتقال و نارنج به عنوان بوهای مورد علاقه‌ شرکت های محبوب و معروف عطر و ادکلن برای نت آغازین به حساب می‌آیند و در کنار این رایحه‌های دلنشین، بوی ملایم گل‌هایی مانند اسطوخودوس و رز را نیز در نت آغازین عطرهای ترازاولی شاهد هستیم. از دیگر رایحه‌های پرطرفدار برای نت آغازین می‌توان به رایحه ریحان و رازیانه اشاره کرد. این رایحه ها در نوع خود فوق العاده بوده اند.

در نت میانی با چه رایحه‌هایی طرف هستیم؟!

همان‌گونه که از نام این نت میتوانید حدس بزنید، جایگاه آن در قلب رایحه یک عطر قرار دارد و عملکرد نت میانی برای نگهداری مقداری از بوی خوش نت آغازین و معرفی رایحه‌های جدیدی با بوی عمیق و نافذ است. نت میانی که گاهی اوقات در دنیای عطرسازی با نام نت وسطی نیز شناخته می‌شود، رایحه‌ای پرکننده برای نت پایانی عطر به حساب می‌آید چرا که عموما نت پایانی به تنهایی رایحه‌ای خوش و دلپذیر ندارد. پس در این شرایط نت میانی کمک شایانی به نت پایانی خواهد کرد و رایحه را قوی تر به اتمام خواهد رساند.


ادو پرفیوم زنانه اگنر مدل Starlight حجم 100 میلی لیتر

خرید ادکلن اگنر استارلایت Aigner Starlight


جالب است بدانید نت میانی چیزی حدود ۷۰ درصد از رایحه عطر را تشکیل می‌دهد و همان‌گونه که اشاره کردیم، عموما ماندگاری بیشتری نسبت به رایحه‌های نت آغازین دارد.

عطرسازان حرفه‌ای برای نت میانی از روغن معطر گل‌هایی مانند یاسمن، شعمدانی، بهار نارنج و یلانگ‌یلانگ کمک می‌گیرند. گاهی اوقات نیز بوی خوش دارچین، فلفل، کاج، برگ لیمو، فلفل سیاه و هل از نت میانی عطر به مشام می‌رسد. زیرا این روغن های معطر بازدهی و ماندگاری بیشتری را دارا می باشند.

در نت پایانی با چه رایحه‌هایی طرف هستیم؟!

نت پایانی در کنار نت میانی، پایه و اساس بوی خوش یک عطر را می سازد، این نت‌ها بوی رایحه‌های ملایم را نافذتر می‌کنند و ماندگاری رایحه‌های عطر را به مراتب افزایش می‌دهند.

از آنجایی که نت‌ پایانی و نت میانی، به‌ عنوان پایه و اساس عطر شناخته می‌شوند، عموما در نت پایانی با رایحه‌هایی سنگین تر و متراکم طرف هستیم که ماندگاری زیادی دارند. بوی نت پایانی در یک عطر درجه یک پس از 30 دقیقه از اسپری‌کردن عطر، آغاز میشود و با بوی نت میانی ترکیب می‌شود. از آنجایی که نت پایانی جذب پوست می‌شود، این رایحه دوام بیشتری دارد و شاهد ماندگاری 7 ساعت یا حتی بیشتر رایحه آن هستیم.

وانیل، عنبر، مشک، نعنا هندی، خزه و رایحه‌های چوبی مانند چوب سدر و صندل را می‌توان از بوهای معروفی دانست که در نت پایه رواج دارد. از این نت ها اغلب شرکت های معروف عطر و ادکلن دنیا استفاده میکنند و از آن ها راضی هستند.

چگونه نت عطر را تشخیص دهیم؟؟

حال که با تعریف نت آغازین و میانی و پایانی آشنا شدید وقت آن رسیده است که با نحوه تشخیص این نت‌ها در عطر آشنا شوید.

این نت ها پس از اسپری کردن عطر و ادکلن به راحتی قابل تشخیص و شناسایی هستند، بعد از اسپری کردن اولین رایحه ای که به مشام تان میرسد، رایحه نت آغازین است که با گذشت فرصت کوتاهی کم رنگ شده و جای خود را به نت میانی میدهد و رفته رفته به نت پایانی میرسیم، که به دلیل ماندگار بودن نت پایانی، آن عطر را اغلب افراد با آن رایحه میشناسند.

حال نکته مهم جایگاه این رایحه ها و انتخاب دقیق آن ها در نت هاست که بسیار مهم است. برای مثال رایحه‌هایی که بوی تازگی دارند و رایحه‌های گل‌ها عموما در نت آغازین عطر استفاده می‌شوند، در حالی که رایحه‌های چوبی و عنبر عموما در نت پایانی عطر قرار می‌گیرند.

هر کدام از این نت‌ها خاصیت به‌خصوصی را به عطر اضافه می‌کنند و رایحه‌های گل‌ها، ادویه‌جات، بوهایی که رایحه‌ای از تازگی و شادابی را در ذهن تداعی می‌کنند، میوه‌ها، چوب‌ها و مشک را می‌توان از رایحه‌هایی دانست که هر کدام از آنها در گروه خاصی از نت‌های رایج‌ترین عطرهای بازار با آنها سروکار داریم و به ترتیب در نت های آغازین تا پایانی از آن ها استفاده میشود.

منبع: mandaliouf.com

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *