روانشناسی

سیر تا پیاز کتابخوانی

کتاب

شاید اولین نکته ای که باید در مورد کتاب و کتابخوانی هر شخصی بداند این است که تا علاقه به کتاب خواندن پیدا نکنید نمی توانید علاقه مند به خرید کتاب بشوید؛ پس در وهله اول سعی کنید به کتاب خواندن علاقه مند شوید.

رفته رفته این کار شما باعث میشود که به‌ کتاب خریدن بیش‌تر علاقه مند شوید. تا جایی که هر کتابی را که دوست داشید، فوراً بخرید و نتوانید خودتان را کنترل کنید.

از آنجایی که قطعا همه شما می دانید از شاخص های مهم برای ارزیابی سواد هر کشور می توان به کتابخوانی و سرانه مطالعه در آن کشور اشاره کرد. در این مقاله میتوانید با فواید کتابخوانی و چگونگی پیدا کردن کتابی خوب آشنا شوید.

شما باید بدانید که مطالعه کتاب، قوه تخیل شما را تقویت می‌کند. حال آنکه بسیاری از چیزهایی که بشر ساخته است، ابتدا در رویاهای خود دیده بوده است.

خواندن کتاب فواید جسمی فوق العاده ای دارد. تحقیقات نشان می‌دهد تأثیر مطالعه و کتابخوانی در ایجاد آرامش از کارهایی نظیر گوش دادن به موسیقی و پیاده روی به مراتب بیشتر است. به علاوه افرادی که اهل مطالعه هستند خواب راحت تری دارند. خواندن کتاب به تقویت حافظه کمک کرده و از ابتلاء به بیماری‌هایی نظیر آلزایمر در سنین پیری جلوگیری می‌کند.

کتاب

ابتدا ژانر مورد علاقه خود را پیدا کنید. این امر با توجه به هدفی که از مطالعه دارید محقق خواهد شد. سپس برای پیدا کردن کتابی خوب تحقیق کنید که ارزش وقت گذاشتن و هزینه کردن را داشته باشد. علاوه بر عنوان و نویسنده، ترجمه مناسب نیز حائز اهمیت است. اگر نگارش کتاب برای شما ملموس نباشد خواندن آن دشوار می‌شود. در اینجا به معرفی تعدادی از کتاب‌های رمان، روانشناسی و فلسفه می‌پردازیم. اما اگر به تازگی شروع به کتابخوانی کرده اید، می‌توانید با کتاب‌هایی مثل کتاب ملت عشق، تختخوابت را مرتب کن، شازده کوچولو و یا دنیای سوفی شروع کنید.

چگونه کتاب خوان تر شویم؟؟

برای خواندن کتاب نیاز نیست جملات آن را حفظ کنید. وقتی مطالعه می‌کنید مطالب آن در ناخودآگاه شما باقی می‌ماند. از طرفی خودآگاه از ناخودآگاه نشأت می‌گیرد و بر اساس آن عمل می‌کند. بنابراین خواندن کتاب به تدریج در عملکرد و رفتار شما تأثیر می‌گذارد و به شما کمک می‌کند تا به فرد بهتری تبدیل شوید.

برای مطالعه برنامه ریزی کنید. عادت به کتابخوانی یک شبه ایجاد نمی‌شود. اگر هر روز 5 صفحه مطالعه کنید بسیار مفید تر از این است که یکباره 50 صفحه مطالعه کنید و مدتی آن را رها کنید. برای اینکه به مطالعه عادت کنید بهتر است هدف‌های کوچکی در نظر بگیرید و هر روز به آن عمل کنید. با انجام این کار به تدریج کتابخوانی به بخشی از زندگی شما تبدیل خواهد شد و می‌توانید کم کم میزان مطالعه خود را افزایش دهید.

زمان و مکان مشخصی را در نظر بگیرید و همیشه در آن مطالعه کنید. با انجام این کار ذهن شما شرطی می‌شود و وقتی در آن زمان و مکان قرار می‌گیرید، ذهن شما متمرکز می‌شود و برای مطالعه آماده می‌شوید.

یادتان باشد اگر کار روزمره شما کتاب خواندن نیست حداقل بعنوان گذران وقت از کتاب استفاده کنید، مثلا همانطوریکه تلویزیون می‌بینید به فیلم نگاه میکنید قسمتی از وقت خود را نیز به کتاب و کتاب خواندن اختصاص بدهید.


هفت عادت مردمان موثر

آن‌هایی که عاشق کتاب هستند سعی می‌کنند با بقیه آدم‌ها اتصال کتابی پیدا کنند، مثلا به دیگران کتاب توصیه کنند و اغلب هم از کتاب خانه خودشان، کتاب قرض می‌دهند. طبیعی هم هست که وقتی موضوعی باعث حس خوبی در شما می‌شود، بخواهید این حس خوب را به دیگران انتقال دهید و آن‌ها را در خوشی تان شریک کنید.

لذتِ فعالانۀ کتابخوانی محرک است و آدم را متوهم و متوقف نمی‌کند. ذهن را به پرسش وامی‌دارد و دروازۀ جهان‌های فکری تازه را به روی‌مان باز می‌کند. ما در آن جهان باید حسابی بچرخیم و بجنگیم و عاشق شویم و یاد بگیریم و سوال بپرسیم و قضاوت کنیم و قضاوت بشویم و به مهلکه بیفتیم و…

کتاب‌هایی را بخوانید که به آن‌ها علاقه دارید. اگر کتابی برای شما جذاب نباشد، خواندنش برایتان مشکل می‌شود.

امیدواریم از خواندن مطل فوق لذت برده باشید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *