روانشناسی

کاهش استرس با آروماتراپی یا رایحه درمانی

کاهش استرس با رایحه درمانی

آروماتراپی یا رایحه درمانی

اسطوخدوس یکی از رایحه های موثردر روش پزشکی جایگزین است و از فواید آن کاهش استرس می باشد که به عنوان بهترین عامل آروماتراپی شناخته شده است. آروماتراپی یا رایحه درمانی برای قرن ها توسط بسیاری از فرهنگ ها استفاده می شد و بر اسانس های بسیار قوی گرفته شده از گیاهان متمرکز می شود. اغلب هنگامی که قصد خرید عطر و ادکلن دارید به دنبال بهترین رایحه با بهترین برند می گردید زیرا این رایحه ها روح شما را جلا میدهد. شاید بگویید این قضیه چه ربطی به خرید کادو دارد، اما باید بدانید در خرید کادو هم انتخاب یک رایحه مناسب بسیارمهم است.

شاید سوالی در ذهن شما شکل بگیرد مبنی بر اینکه آروماتراپی چگونه کار می کند؟

عطرهای آرام بخش می توانند به طور مستقیم بر آمیگدال و هیپوکامپ، دو ساختار اصلی مغز که با تجربه حافظه و احساسات شما ارتباط دارند، تاثیر بگذارد. به همین دلیل است که آروماتراپی می تواند بر چیزی بیشتر از احساس بو، برای ما تاثیر بگذارد.

علاوه بر این، بسیاری از روغنهای ضروری حاوی ترکیباتی هستند که “ترپن ها” نامیده می شوند که توسط بدن بسیار سریع جذب می شوند. از این رو، متخصصین این فن، بر این باورند که عطرهای خاص می توانند بر عملکردهای خاص مغز تأثیر به سزایی بگذارند.

آروماتراپی یا دمیدن عطر روغن های اسانس به داخل بدن به عنوان روشی برای کاهش استرس های بدن، روشی معتبر است. اگر چه بسیاری از تکنیک‌های آروماتراپی بر اساس بخور روغن های اسانس بنا شده، راه های مفید بسیاری است که به وسیله آن‌ها می‌توانید با استفاده از روغن های اسانس، استرس را از وجودتان کم کنید. برای اینکه از تاثیر آن‌ها آگاه شوید بهتر است اطلاعات خود را درباره انواع روغن های اسانس بالا ببرید و در مورد پتانسیل هر یک از روغن ها درباره ی کاهش استرس به طور کامل و جامع بخوانید.

آروماتراپی به وسیله ی بخور

آروماتراپی به وسیله بخور یکی از این روش ها به حساب می آید. برای این روش می بایست از روغن های اسانس با کیفیت بالا استفاده کنید. هنگامی که می‌خواهید روغن اسانس بخرید توجه کنید روغن صد در صد بخرید. به غیر از اینکه خرید محصولات کاملا ارگانیک به نفع طبیعت است به این شیوه کاملا مطمئن هستید که روغن شما خالص است و خیالتان راحت است که از گیاه آمده بدون هیچ افزودنی مصنوعی. قطعا البته تفاوت قیمتی بین آن ها وجود دارد بین روغن خالص و روغن های ناخالصی دار ولی به یاد داشته باشید که در صورت وجود ناخالصی و افزودنی های مصنوعی این روغن‌ها برای بخور گرفتن خطرناک هستند. شما تنها نیاز است در هر استفاده تنها چند قطره بریزید. بنابراین یک شیشه کوچک ۳۰ میلی لیتری مدت زیادی برای شما می‌ماند. برخی از بهترین روغن اسانس ها برای آرامش یلانگ یلانگ، اسطوخودوس، ترنج، مریم گلی و نرولی است.

کاهش استرس با رایحه درمانی

از یک پخش کننده بو استفاده کنید!

یکی از بهترین روش ها برای آروماتراپی استفاده از پخش کننده رایحه است. این پخش کننده‌ها برای روغن اسانس ساخته شده اند و بخاری را که از حرارت دادن به مخلوطی از روغن و آب ایجاد می‌شود در فضا پخش می‌کنند. این بخار منتشره باعث می‌شود عطر روغن فضای کل اتاق را پر کند. حتی شکل بصری زیبای بخاری که در خانه پراکنده می‌شود هم خودش آرامش بخش است.

بخور آروماتیک را خودتان بسازید!

شما می توانید به وسیله ی ترکیب آب و روغن اسانس خودتان، بخوری آروماتیک بسازید. شما می توانید چند قطره از روغن اسانس در یک کتری پر از آب بریزید و آن را روی اجاق گرم کنید. میزان گرما را طوری تنظیم کنید که آب آرام آرام به جوش بیاید و دوباره به آن آب اضافه کنید. روش دیگر هم این است که آب را ابتدا جوش بیاورید، بعد از روی گاز بردارید و اجازه بدهید کم کم آب سرد شود تا از جوش بیفتد اما هنوز بخار داشته باشد. حالا ده تا دوازده قطره روغن اسانس در یک کاسه سرامیکی بریزید. سپس یک سوم کاسه را با آب پر کنید. بخار آب باعث می‌شود تا عطر روغن در اتاق پراکنده شود. تنها اشکالی که این روش دارد این است که ممکن است گرمای بسیار بالا برخی از خواص درمانی روغن ها را از بین ببرد.

کاهش استرس با بخور آروماتیک

روغن اسانس را با خود به حمام ببرید!

شما می توانید چند قطره از روغن اسانستان را که تهیه کرده اید را به یک وان پر از آب گرم اضافه کنید و از آن استفاده کنید. و یا از طرفی اگر می‌خواهید در حمام دوش بگیرید یک یا دو قطره از روغن اسانس به یک بطری شامپو بدن یا مستقیم به لیفتان اضافه کنید. برخی هم اعتقاد دارند که خیس کردن پاهایشان در یک تشت پر از آب گرم هم به آن ها آرامش می دهد. آن ها هم می‌توانند چند قطره از این روغن اسانس را به تشت حاوی آب گرم اضافه کنند.

یک ساعت آروماتراپی به سبک بخور کافی است!

درست است که منفعت های بی شماری برای آروماتراپی وجود دارد اما یک بازه ی زمانی مشخصی برای این کار تعریف شده است. یک ساعت بیشترین زمانی است که شما می‌توانید در محیطی که با بوی روغن اسانس پر شده است بمانید. ایستادن در این اتاق بیشتر از این زمان باعث می شود که شما دچار تحریک اضافی بشوید که به کاهش استرس شما کمکی نمی کند.


ادکلن دانهیل قهوه ای مردانه

مالیدن روغن اسانس به کف دست هایتان سریع ترین روش!

این روش سریعی است برای اینکه تاثیرات مثبت آرام کننده روغن های اسانس را به دست بیاورید. این روش نیاز به هیچ وسیله ای هم ندارد. تنها یک یا دو قطره از آن را در دستتان بزنید و سپس کف دست هایتان را به هم بمالید. گرمایی که توسط اصطحکاک ایجاد شده، عطر این روغن را در هوا پخش می‌کند. اگر هم نمی خواهید دستانتان به مدتی طولانی بوی روغن به خود بگیرد می‌توانید یک قطره روی پنبه یا یک پارچه بریزید و سپس زیر بینیتان نگه دارید.

روغن های اسانس را به محصولات آرایشی بهداشتی تان اضافه کنید!

محصولات بهداشتی ای که رایحه ای ندارند را می‌توانید با استفاده از روغن اسانس معطر کنید. تنها کافی است دو قطره از آن را به شامپو، لوسیون و … اضافه کنید و با آن ترکیب کنید. بهترین روغن ها برای این روش روغن بادام و جوجوبا هستند. غیر از روش اضافه کردن یک یا دو قطره به کف دست ها، روغن اسانس نباید مستقیم به پوست زده شود مگر اینکه کاملا رقیق شده باشد. روغن اسانس رقیق نشده برای برخی افراد حساسیت های پوستی ایجاد می کند.

کاهش استرس با روغن های معطر

روش آروماتراپی با ماساژ !

ماساژ هایی که با آروماتراپی همراه می شوند بهترین راه برای تسکین درد و آرامش ذهن هستند. یک یا دو قطره از روغن اسانس دلخواهتان به روغن ماساژتان اضافه کنید تا در ماساژ بعدی آرامش بیشتری را تجربه کنید. بسیاری از مردم به نظرشان ماساژ دادن پاها و گردن با روغن های اسانس کار بسیار آرامش بخشی است و باعث کاهش استرس هم میشود. به جز ماساژ و حمام کردن فعالیت های دیگری هم هستند که در طول انجام آروماتراپی آرامش شما را بیشتر می کند. مثلا می توانید در حین انجام حرکات یوگا یا مدیتیشن از آروماتراپی استفاده کنید. انتخاب‌های دیگر مطالعه ی کتاب و یا تمرین تنفس عمیق است که می تواند با آروماتراپی همزمان شود و به جد تاثیر مثبت و به سزایی هم میتواند داشته باشد.

ایده آل تررین روغن معطر برای عمل آروماتراپی چیست؟

اسطوخودوس یکی از معروف ترین و محبوب ترین روغن های اسانس است که به خاطر خواص درمانی فوق العاده اش مشهور است. نه تنها ثابت شده که رایحه ی روغن اسطوخودوس بسیار آرام کننده است بلکه موجب کاهش فشار خون می شود و فعالیت مغز را به شیوه ی موثری افزایش می‌دهد. مطالعات نشان داده اند که روغن اسانس اسطوخودوس به اندازه ی داروهای ضد اضطراب موثر هستند. وقتی می خواهید روغن اسطوخودوس تهیه کنید مطمئن باشید محصولی که می‌خرید میزان استرهای آلی بالایی داشته باشد و ترکیبات سینوئل نداشته باشد تا مفید باشد.

روغن اسانس معروف دیگر از گیاه مریم گلی است که به خواص ضد اضطرابش معروف است. اگر چه شواهد محدود است اما گفته شده که این ترکیبی موثر برای از بین بردن نشانه های افسردگی و کاهش استرس است. خواص ضد افسردگی این گیاه مخصوصا برای خانم ها بسیار موثر بوده است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *