فرهنگ و هنر

روز ولنتاین، تاریخچه و آداب و رسوم آن

بنر روز ولنتاین
بنر ولنتاین
روز ولنتاین

چهاردهم ماه فوریه هر سال (برابر با تاریخ ولنتاین امسال: 25 بهمن ماه 98) در سراسر دنیا، شکلات، گل و کادو بین افرادی که به یکدیگر عشق می ورزند رد و بدل می شود؛ همگی به نام “سِینت ولنتاین”! اما این قدیس اسرارآمیز کیست و این آداب و رسوم از کجا نشأت گرفته است؟ از تاریخچه این تعطیلات که به قرن ها قدمت دارد، از آداب دوره روم باستان تا سنّت های ویکتوریای انگلیس را در ادامه این مطلب بخوانید.

افسانه قدیس ولنتاین

تاریخچه و عقبه روز ولنتاین و حامیان این قدیس در رمز و راز غوطه ور است. ما می دانیم که ماه فوریه از گذشته های دورتر به عنوان روز عشق (رومنس) جشن گرفته میشده است. روز ولنتاین، آنگونه ای که این روزها میشناسیمش، ردپایی از هر دو سنّت، مسیحیت و روم باستان داشته است. اما قدیس ولنتاین که بود؟ و چگونه با این آداب و رسوم باستانی ارتباط پیدا کرد؟ و چه ارتباطی بین این موضوعات وجود دارد؟

آیا میدانستید بعد از کریسمس دومین مناسبت و تعطیلات محبوب سال، روز ولنتاین می باشد!!؟

ولنتاین مبارک
روز عشق

کلیسای کاتولیک حداقل سه قدیس مختلف به نام های ولنتاین (Valentine) و ولنتینوس (Valentinus) معرفی کرده است، که همگی آن ها کشته شده اند! برخی از افسانه ها مدعی اند که ولنتاین کشیشی بوده است که در قرن سوم در روم خدمت می کرد. در زمان امپراتوری کلودیوسِ دو، ازدواج بر مردان جوان غیرقانونی اعلام شد و آن ها حق ازدواج کردن به هیچ وجح را نداشتند؛ زیرا او معتقد بود مردان مجرد سربازان بهتری نسبت به آنانی هستند که زن و یا خانواده دارند. ولنتاین، با دیدن فرمان بی عدالتی و ظلم این امپراتور، کلودیوس را به جنگ طلبید و به ازدواج مردان جوان به صورت مخفیانه ادامه داد. زمانی که کلودیوس متوجه اقدام ولنتاین شد دستور قتل او را بلافاصله صادر کرد.

برخی از داستان ها پیشنهاد می دهند که ولنتاین ممکن است در تلاش برای کمک به نجات مسیحیان از زندان های خشن رومی ها کشته شده باشد. بر اساس یک افسانه، ولنتاینِ زندانی شده در واقع اولین تبریک “ولنتاین” را خودش فرستاد، بعد از اینکه عاشق دختر جوانی(احتمالا دختر زندانی  کننده اش) که او را دوران زندانی بودنش می دیده است. قبل از مرگ ولنتاین، گفته شده است که او نامه ای برای او نوشته است و زیر آن را با نوشته:“From your Valentine” که به فارسی یعنی “از ولنتاینِ تو (از طرف ولنتاینت)” امضا شده است که امروزه این متن به عنوان اصطلاحی است که از آن استفاده میکنیم، هرچند حقیقت پشت افسانه ولنتاین تیره و تار است. تمامی داستان ها حکایت از تاکید بر نمایش جذبه دلسوزانه، قهرمانه و از همه مهمتر شکل رومانتیک و محبت آمیز آن دارد.

ریشه روز ولنتاین: تغییر گرد هم آیی بت پرستان در فوریه

برخی ها معتقدند که روز ولنتاین در اواسط ماه فوریه جشن گرفته می شود، دلیلش را نیز بزرگداشت سالگرد و یا خاکسپاری ولنتاین می گویند؛ که احتمالا 270 سال بعد از میلاد مسیح بوده است. برخی دیگر معتقدند که کلیسای مسیحی ممکن است تصمیم گرفته باشد تا روز جشن قدیس ولنتاین را  در اواسط فوریه قرار دهد تا این جشن بت پرستی لوپِرکِیلیا (Lupercalia)  را به سمت مسیحی تر شدن ببرند و از فضای بت پرستی خارج کنند.

برای شروع این گرد همایی، اعضای این گروه (luperci ها به قولی)، کشیش های رومی رتبه دار و برجسته، در یک غار مقدس جمع میشدند جایی که بنیان گذارانان روم، رمولوسِ نوزاد و رموسِ نوزاد آنجا حضور داشته اند؛ آن ها بر این باور بودند که این دو نوزاد توسط یک ماده-گرگ (she-wolf) یا لوپا (lupa) مراقبت می شوند. کشیش ها یک بز برای باروری، یک سگ برای پاکی و طهارت، قربانی میکردند. سپس پوست بز را به صورت نوارهایی در می آوردند؛ آن را در خون قربانی می غلطاندند و به خیابان ها میبردند و به آرامی و لطافت با آن زنان و زمین های کشاورزی را میزدند. از عجیبیِ این قضیه بگذریم، زنان رومی مشتاق به این ضربه و تماس پوست بز بوده اند، زیرا آن ها بر این باور بودند که در همان سال باردار خواهند شد. در ادامه روز، بر اساس افسانه ها، تمامی زنان جوان در شهر اسم خود را در یک گلدان بزرگ می انداختند. مردان مجرد شهر هر کدام نامی را از کوزه در می آوردند و برای یک سال با زن انتخاب شده خود زوج میشدند. و در این میان اتفاق شگفت انگیز این بود که این زوج شدن ها اغلب به ازدواج ختم میشد!

قلب
قلب – روز عشق

روز ولنتاین همان روز عشق

لوپِرکِیلیا از اقدامات اولیه مسیحیت نجات یافته بود اما غیرقانونی نامیده شد و جزو “غیر-مسیحیان تلقی شدند”. در انتهای قرن پنجم بود که پاپ گلاسیوس، 14 فوریه را روز ولنتاین نامید. مدت زیادی از این نامگذاری نگذشت، که آن روز دقیقا با عشق ارتباط پیدا کرد. در قرون وسطی، در فرانسه و انگلیس مردم بر این باور بوده اند که 14 فوریه آغاز زمان جفت گیری پرندگان است. از آن سو به این ایده افزوده شد که اواسط روز ولنتاین باید روزی باشد برای عشق و محبت.

تبریکات ولنتاینی از دوره قرون وسطی به بعد محبوب بوده اند و بیش از پیش مورد استفاده قرار میگرفتند هرچند متن ولنتاین نوشته شده ای تا بعد از سال 1400 دیده نشده است. تنها متن ولنتاین نوشته شده ای که هنوز موجود است شعری است نوشته چارلز (Charles)، دوکِ اورلئان،  به همسرش در 1415، هنگامی که در برج لندن با دستگیری در جنگ آگینکُرت (Agincourt) زندانی شده بود. ( این پیام تبریک اکنون بخشی از مجموعه دست نوشته ها در کتابخانه بریتانیا در لندن می باشد). چندین سال بعد، گفته می شود که پادشاه هنری پنجم نویسنده ای به نام جان لیدگیت (John Lydgate) را استخدام می کند تا نامه تبریک ولنتاینی برای او بنویسد که او به کترینِ والوئیس بفرستد.

قلب
قلب – روز ولنتاین

تبریک های روز ولنتاین

علاوه بر آمریکا، روز ولنتاین در کشورهایی همچون کانادا، مکزیک، انگلیس، فرانسه، استرالیا و ایران(! این مقاله ترجمه شده است و نام بردن ایران ویرایشِ نویسنده می باشد!) نیز جشن گرفته می شود. در انگلیس، جشن گرفتن روز ولنتاین به عنوان جشن محبوب از قرن هفدهم آغاز شد. در اواسط قرن هجده، در میان دوستان و عاشقان از هر طبقه اجتماعی، رد و بدل کردن نشانه هایی از محبت یا یادداشت های دست نوشته رواج پیدا کرد؛ تا سال 1900 که کارت های چاپ شده جایگزین دست نوشته ها شدند. دلیل این اتفاق و از بین رفتن متن های تبریک دست نوشته، پیشرفت در تکنولوژی و صنعت چاپ می باشد .

کارت های آماده برای ابراز احساسات راه آسان تری است برای اوقاتی که امکان ابراز مستقیم احساسات وجود ندارد. هرچند در این میان نرخ های پستی ارزان تر نیز در افزایش محبوبیت کارت روز ولنتاین سهم داشته است.

آمریکایی ها، احتمالا رد و بدل کردن کادو ولنتاین دست ساز را در اوائل 1700 میلادی شروع کرده اند. در دهه 1840، استر ای هولند (Esther A. Howland) اولین و پرفروشترین های هدیه ولنتاین را در آمریکا تولید انبوه کرد. هولند، به “مادر ولنتاین” شناخته می شود؛ سازنده دست سازه های استادانه با تور زیبا، ربان و عکس های رنگارنگ که طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرد. امروزه، بر اساس اداره کارت های تبریک، سالانه چیزی قریب به 1 میلیارد کارت تبریک ولنتاین ارسال می شود که ولنتاین را دومین و بزرگترین تعطیلات پر کارت تبریک در سال میکند (تقریبا 2.6 میلیارد کارت برای کریسمس ارسال می شود).

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *