فرهنگ و هنر

راهنمای خرید کادو

راهنمای خرید کادو

کادو دادن یکی از کارهایی است که باید آن را در طول زندگی خود بارها انجام دهیم، پس ارزش دارد که نحوه درست انجام دادن آن را یاد بگیریم. درست فکر می کنید؛ کادو دادن یک مهارت انتسابی نیست که کسی آن را بلد باشد و یا نباشد؛ پس می توانید دادن کادوهای فوق العاده را یاد بگیرید. خرید کادو و هدیه دادن برای بسیاری از مردم کار دلهره آوری است، اما با چند تکنیک و کمی تلاش، نه تنها کادوی شما را با آغوش باز قبول می کنند بلکه برایشان بسیار ارزشمند خواهد بود.

فرمول طلایی خرید کادو
اول از همه بگوییم، آن چه در اینجا به آن فرمول می گوییم به معنی واقعی کلمه، یک فرمول نیست. چون در مورد افراد صحبت می کنیم، پس قطعا این موضوع بسیار پیچیده تر از یک فرمول خواهد بود. با در نظر گرفتن این موضوع، تاکتیک ها و رفتار هایی وجود دارند که می توانند شما را به یک کادو دهنده فراتر از معمولی، یعنی عالی، تبدیل کنند. مهم تر از همه اینکه، برای نتیجه گرفتن در مورد خرید یک کادوی خوب، شما نیز باید تلاش فراوانی به خرج دهید. اگر معضل خرید کادو دارید، سعی کنید وقت بیشتری برای خریدن کادوی مناسب بگذارید یا آن را به شخص دیگری بسپارید.

یک کادوی خوب باید چگونه باشد؟
مانند هر کار دیگری، در هنگام خرید کادو هم باید هدف خود را مشخص کنید. به زبان ساده، یک کادوی خوب، باید مورد استقبال و قدردانی گیرنده آن قرار بگیرد. فرد کادو گیرنده باید بداند که شما در مورد کادو فکر کرده اید، تمام جوانب را در نظر گرفته اید، و کادویی که برای او مناسب است را انتخاب کرده اید.

۱۰ تاکتیک برای خرید یک کادوی عالی
۱- بسیار دقت کنید
دقت کردن مهم ترین موضوع در انتخاب کادو است، به همین دلیل آن را به عنوان اولین مورد به شما معرفی کرده ایم. دقت کردن همیشه باعث می شود تا کادوهای بهتری را انتخاب کنید. اما دقت کردن دقیقا به چه معناست؟ دقت کردن یعنی حواستان به افرادی که ممکن است در آینده برای آن ها کادو بخرید باشد، و در تعاملات خود با آن ها، به دنبال ایده های مناسب برای کادوهایشان باشید. دقت کنید آن ها چه چیزهایی را می پسندند، دوست دارند یا می خواهند عوض کنند؛ اما تا کنون این کار را انجام نداده اند. مشاهده ی دقیق رفتار اطرافیان باعث می شود تا حداقل، دید بهتری نسبت به علایق و سلیقه ی آن ها پیدا کنید. اگر به خاطر سپردن این ایده ها تا زمان خرید کادو برایتان دشوار است، یک فایل در موبایل یا کامپیوتر خود باز کنید و هرگاه ایده ای به ذهنتان رسید، آن را در آنجا یادداشت کنید. علاوه بر این، این روز ها گوشی موبایل همه دوربین دارد؛ پس بلافاصله از ایده هایتان عکس بگیرید و آن ها را در یک فولدر جدا برای آینده نگه دارید.

معلوم نیست ایده ی خوب برای کادو دادن کی به ذهن شما می رسد، پس دقت کردن به رفتار اطرافیان را به زمانی که می خواهید به آن ها کادو بدهید، موکول نکنید. به خصوص در مورد افرادی که خرید کادو برای آن ها دشوار است، ممکن است سالی یک یا دو بار ایده ی مناسبی برای آن ها پیدا کنید، پس از دقت کردن غافل نشوید.

۲- از سوال پرسیدن نترسید
شاید دادن هدیه ای سوپرایزی، که هدیه گیرنده از آن بی خبر است، ارزش شخص هدیه دهنده را بالا ببرد، اما گاهی اوقات، خریدن هدیه ای که هدیه گیرنده واقعا آن را می خواهد، بسیار مهم تر است. ممکن است علی رغم دقت های شما، ایده ی مناسب در زمانی که به آن نیاز دارید به ذهنتان نرسد. اگر به چنین موردی برخوردید، از اطرافیان شخص هدیه گیرنده که او را به خوبی می شناسند، و یا حتی از خود او، نظر خواهی کنید. همه چیز به توانایی و وقتی که برای این موضوع صرف می کنید بستگی دارد.

۳- زودتر کادو را بخرید / نخرید
این مورد از آن مواردی است که بستگی به شرایط دارد. اگر چند ماه زودتر یک هدیه ی مناسب پیدا کردید، شاید ارزش خریدن داشته باشد؛ البته به این شرط که بدانید آن را برای چه شخصی می خرید. با زودتر خریدن کادو، دیگر نگران لحظات آخر و کمبود وقت نخواهید بود. البته یک نوع از زودتر خریدن کادو هست که نباید انجام دهید: خریدن یک کادو به منظور آن که ممکن است یک روز برای کسی لازم شود. یک کادو باید خیلی عمومی یا جذاب باشد تا بتوان آن را به این منظور خریداری کرد. بعلاوه احتمال کمی وجود دارد که شخص دریافت کننده کادو احساس کند که برای آن کادو وقت گذاشته اید و به آن فکر کرده اید. هم چنین ممکن است هیچ گاه شرایط هدیه دادن آن بوجود نیاید، که در این صورت پولتان را هدر داده اید.

۴- لحظه ی آخری خرید نکنید
خرید کادو در آخرین لحظه همیشه اجتناب پذیر نیست، ( مثلا وقتی ناگهان به مهمانی تولد دعوت می شوید)، اما برای مناسبت های قابل پیش بینی مثل تولد، سالگرد عقد و ازدواج، تعطیلات یا عروسی دلیلی ندارد در آخرین لحظات به دنبال کادوی مناسب باشید. مثلا در صورت موکول کردن خرید عیدی نوروز به روز ۲۸ ام اسفند، و یا در سایر مناسبت های این چنین، مجبور خواهید شد تا در دسترس ترین گزینه ی ممکن را خریداری کنید. با یادداشت کردن موقعیت های مهم در تقویم، خود را از درگیری و اضطراب خرید کادو رها کنید. می توانید ۳ تا ۶ هفته قبل از مناسبت مورد نظر، به خودتان یاد آوری کنید تا وقت کافی برای جستجو و خرید کادو را داشته باشید.

۵- کادو های کلیشه ای، غیر واقعی، یا معنی دار نخرید
قبول کنید؛ رز قرمز و خرس عروسکی کادو های کلیشه ای روز ولنتاین هستند. کادوهای کلیشه ای این ذهنیت را ایجاد می کنند که شما یک فرد تقلید کننده یا تنبل هستید. پس بهتر است از خرید کادوهای کلیشه ای خودداری کنید، مگر آن که هدیه خود را برای فرد مورد نظرتان شخصی سازی کنید. همسرتان عاشق گل است؟ به گل فروشی بروید، گل مورد علاقه او را انتخاب می کنید و از فروشنده بخواهید تا آن را در یک سبد که مخصوص شما طراحی شده تزئین کند. یک کار کلیشه ای دیگر، سپردن خرید کادو به شخصی دیگر است. شاید شما در محل کار خود شخص مهمی باشید، اما مسئولیت خرید کادو یا دیگر کارهای مهم را به منشی یا کارمند خود نسپارید. به رفتار اطرافیان دقت کنید، ایده پردازی کنید و از منشی یا کارمند خود، فقط برای انجام امور هماهنگی یا دریافت کادو کمک بگیرید. احتمالا نظر همسرتان هم همین است، سعی کنید در انتخاب کادویی که می دهید نقش داشته باشید.

در این جا باید به کادو های معنی دار هم اشاره کنیم، چون می توانند به رابطه ی شما و شخص کادو گیرنده، آسیبی جدی وارد کنند. به بیان دیگر، کادویی ندهید که پیام خاصی را به کادو گیرنده انتقال دهد (چه به عمد و چه غیر عمد). برای مثال، کارت اعتباری عضویت در باشگاه ورزشی (به نظرم چاق شده ای) یا محصولات ضد چروک پوست (پیر به نظر می رسی) و امثال آن ها، که ممکن است انتقال دهنده ی پیامی منفی باشد، را به کسی ندهید.

در آخر، کادوی غیر واقعی ندهید. کادوی غیر واقعی یعنی اینکه مثلا در یک کارت پستال برایش بنویسید که من یک هدیه به تو بدهکار هستم؛ یا به جای هدیه، یک بار در رستوران تو را مهمان خواهم کرد. این ها کادوی واقعی نیستند. کاری نکنید که کادو گیرنده مجبور شود از شما بپرسد: پس کادوی من چه شد؟ این کار جلوه ی خوبی ندارد. اگر هم قولی به کسی دادید، در اولین فرصت به آن عمل کنید؛ تا شخص کادو گیرنده فکر نکند که شما قصد خرید کادو را ندارید.

۶- یک هدیه را چند بار نخرید
همه ی ما این اشتباه را مرتکب شده ایم. وقتی یک هدیه مورد پسند شخصی قرار می گیرد، وسوسه می شویم تا باز هم آن را بخریم. کادو های تکراری خیلی سریع قابل پیشبینی و کسل کننده می شوند؛ مگر آن که خرید آن کادوی تکراری، یک قرار از پیش تعیین شده با شخص کادو گیرنده بوده و او هم آن را دوست داشته باشد (مثلا خرید یک شاخه گل رز در اول هر هفته). خرید کادوی تکراری ممکن است شما را در نگاه هدیه گیرنده، فردی تنبل یا خودخواه جلوه دهد. پس سعی کنید ایده های قدیمی را ترکیب کرده و یا یک ایده ی کاملا جدید پیدا کنید.

۷- هدیه نقدی ندهید
کارت هدیه، وجه نقد، سکه و … در دسته ی کادو های نقدی قرار می گیرند. این کادوها دو جنبه کاملا متفاوت دارند؛ از طرفی برای مراسمی مانند عروسی، فارغ التحصیلی یا پاگشا بسیار مناسب بوده و به هدیه گیرنده اجازه می دهد هر آنچه بیشتر نیاز دارد را خودش انتخاب کند. از طرف دیگر، با دادن کادوی نقدی، این طور به نظر می رسد که وقت کافی برای پیدا کردن هدیه صرف نکرده اید یا در خرید کادوی مناسب تنبلی کرده اید. محض احتیاط، فقط زمانی کادوی نقدی بدهید که این کار شما، پیام خاصی را در خود داشته باشد. مثلا خریدن کارت اعتباری استفاده از اسپا یا تور گردشگری، و یا بلیط باشگاه گلف برای یک دوست پر مشغله، ایده های بسیار خوبی هستند.

۸- معقولانه هزینه کنید
سخت است بگوییم هزینه ی معقولانه چه قدر است، زیرا به فرد و شرایط بستگی دارد. اگر بسیار بیشتر یا کمتر از نرم اجتماعی هزینه کنید، این سوال را در فکر هدیه گیرنده به وجود می آورید که چه قصد و نیتی پشت آن هدیه است. علاوه بر این، اگر در جمع به کسی هدیه می دهید، هزینه زیاد انجام شده، شما را انگشت نما می کند. به عنوان مثال اگر هزینه ی معقول و نرمال برای هدیه، ۱۰۰ هزار تومان باشد و شما ،در دو حالت مختلف، ۱ میلیون تومان و یا ۱۰ هزار تومان هزینه کنید، این فکر در ذهن دیگران ایجاد می شود که شما، در حالت اول، فخر فروش و یا ،در حالت دوم، خسیس هستید. با این حال، اگر در شرایط مالی مناسب نیستید، هر چه قدر که در توانتان است هزینه کنید.

۹- لازم نیست حتما کادو را بخرید
این موضوع به نحوه کادو دادن شما بستگی دارد. یک سبد کادو که خودتان تزئین کرده اید، آماده کردن غذای مورد علاقه ی آن شخص، یا یک قاب عکس دوست داشتنی، همگی ایده هایی هستند که به کمی فکر و تلاش شما نیاز دارند. مزیت این نوع کادوها این است که فرد مقابل حس می کند یک کادوی کاملا اختصاصی دریافت نموده.

۱۰- هدیه را به زیبایی کادو کنید
حتما شما هم این موضوع را دیده و یا خودتان انجام داده اید؛ کادوی تولدی که با کاغذ کادوی عید کادو شده، یا هدیه ی پا گشایی که با همان ساک دستی فروشگاه به هدیه گیرنده داده شده است. این ظاهر شلخته نشان می دهد که، فارغ از آنچه درون آن است، روی محتویات آن کادو نیز زیاد فکر نشده است. شما بچه نیستید، پس بهانه ای هم برای خوب کادو نکردن هدیه تان وجود ندارد. قرار نیست روی کادوی خود کوهی از روبان بچسبانید، و یا کارت پستالتان را با دستان خود نقاشی کنید؛ فقط کافیست یک کاغذ کادوی درخور و مناسب تهیه کرده و هدیه را مرتب و تمیز کادو کنید.

خرید کادو برای افراد خاص
کسی که همه چیز دارد
در زندگی همه ی ما افرادی وجود دارند که خرید کادو برای آن ها بسیار دشوار است. آن ها همه چیز دارند، وسیله خاصی نیاز ندارند و هر چه لازم داشته باشند را خودشان می خرند. بدتر آنکه، اگر از خودشان هم بپرسید، ایده ی خاصی به شما نمی دهند. راحت ترین کادو برای این دسته از افراد، خرید کادوهای مصرفی است. یک بطری نوشیدنی اعلا، یک ادویه ی خاص و عجیب، یا یک شیشه روغن زیتون مرغوب می تواند گزینه های مصرفی خوبی باشد، زیرا کادو گیرنده در هر صورت آن ها را مصرف می کند. این کادو ها راحت ترین گزینه برای افراد اهل شکم است، اما اگر در شرایطی تحت فشار بودید، گزینه ی کارت هدیه هم بد نیست.

همسر
در بعضی شرایط همسر یا شریک زندگی شما همان کسی است که خرید کادو برای او بسیار سخت است. بعلاوه ممکن است همسرتان همان کسی باشد که همه چیز دارد، یا همان کسی که ترجیح می دهد خودش هدیه را انتخاب کند. بهترین روش هدیه دادن به چنین فردی این است که با او درباره ی علایق و آن چه نمی پسندد صحبت کنید. بعد از هدیه دادن هم بررسی کنید که آیا هدیه شما را دوست داشته است؟ یک تاکتیک خوب برای شرایط بحرانی، خرید چیزی است که دوستش دارد، اما خودش حاضر نیست آن را بخرد. یک سانس اسپا، یک وسیله گران قیمت، و یا هر چیزی که قدر دانی او را بر انگیزد.

رئیس، همکار یا مشتری
خرید هدایای کاری کمی سخت است، زیرا ممکن است به نظر برسد که برای اعمال نفوذ یا رسیدن به هدف خاصی هدیه داده اید. تا جای ممکن از دادن هدایای کاری اجتناب کنید، مگر آنکه جزئی از فرهنگ شرکت یا کشور شما باشد؛ پس لازم است تا در این مورد پرس و جو کنید. در نظر داشته باشید که برخی از کارکنان دولتی نمی توانند از همکاران، زیر دستان یا فروشندگان هدیه دریافت کنند، زیرا این کار ممکن است اصول کاری آن ها مغایرت داشته باشد. سراغ هدایای ساده، متعادل در قیمت، و غیر شخصی بگردید. وسایل کاری، مانند جای کارت ویزیت، گزینه های بسیار مناسبی هستند.

افرادی که شناخت کافی از آن ها ندارید
شاید هنگام رفتن به یک مهمانی خانوادگی مجبور شوید برای داماد خاله خود که یک فرد کاملا تازه وارد است هدیه بخرید. انتخاب سختی است؟ حتی اگر کمی هم در مورد او اطلاعات کسب کنید، بسیار بعید است که بتوانید کادوی شخصی خوبی برای او بخرید. از نزدیکان او بخواهید تا یک کادوی خوب به شما پشنهاد دهند، و یا سراغ کارت هدیه بروید و خود را راحت کنید.

میزبان یک مهمانی
هدیه ای که برای میزبان یک مهمانی می خرید، روشی مناسب است برای نشان دادن قدردانی شما از فراهم کردن شرایط مهمانی در منزل او، و یا غذایی که برای شما تهیه کرده است. می توانید برای میزبان خود یک نوشیدنی یا خوراکی بخرید که مکمل شام آن ها باشد؛ و یا چیزی برای صبحانه بخرید تا فردا صبح، خستگی مهمانی را از تن آن ها خارج کند.

کودکان
شاید خرید کادو برای بچه ها کار جذابی باشد، ولی بهتر است قبل از آن که به اسباب بازی فروشی بروید، نظر پدر و مادر او را بپرسید. بچه ها شاید عاشق هدیه شما می شوند ، اما ممکن است این هدیه والدین آن ها را ناراحت کند، و یا شرایطی را بوجود بیاورد که حتی فکرش را هم نمی کنید. قبل از خرید تفنگ اسباب بازی، شکلات، وسایل دیجیتال و اسباب بازی های پر سر و صدا، کمی بیشتر فکر کنید.

مواردی که در هنگام خرید کادو نباید انجام دهید
– اگر تولد، سالگرد ازدواج، یا سایر جشن های یک فرد بدشانس، نزدیک سال نو یا ولنتاین بود، برای هر دو مناسبت یک کادوی مشترک نخرید.
– اگر لباسی را می خرید که سایز بندی دارد، بسیار حواستان را جمع کنید. اگر سایز شخص را ندانید و لباس خریداری شده به او نخورد، ممکن است از دست شما دلخور شود.
– چیزی که هدیه گرفتید را به شخص دیگری هدیه ندهید؛ چون ممکن است بفهمد و ناراحت شود.
– از کادو برای رساندن یک منظور خاص استفاده نکنید. بحث ثبت نام باشگاه یا کرم ضد چروک صورت به کنار؛ مثلا اگر برای خواهرزاده ی مورد علاقه تان ایکس باکس هدیه بگیرید، در حالی که برای دیگر خواهرزاده ها کتاب رنگ آمیزی خریده بودید، تنها تبعیض قائل شدن خود را نشان خواهید داد.
– اگر شخصی، تا به حال، نسبت به یک فعالیت علاقه ای نشان نداده است، هدیه های مربوط به آن فعالیت را برایش نخرید. مثلا خریدن کتاب آشپزی برای فردی که به آشپزی علاقه ندارد، باعث نمی شود او به پخت و پز روی بیاورد؛ بلکه احتمالا پیش خودش می گوید کاش کارت هدیه برایم خریده بود.
– هدیه دست دوم ندهید؛ مگر آن که هدیه شما یک عتیقه ارزشمند بوده، و شخص هدیه گیرنده عاشق عتیقه باشد.
– هدایا و وسایلی با کاربرد روزمره، مثل جوراب، مخلوط کن یا جارو برقی، را به کسی ندهید؛ مگر آن که مطمئن باشید از هدیه شما استقبال می کند.
– کادوی مورد علاقه ی خود، مثلا لباسی که دوست دارید، بلیط بازی تیم مورد علاقه خود، یا حق اشتراک رستوران محبوبتان، را به کسی هدیه ندهید؛ چون این کار بسیار خودخواهانه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *