روانشناسی, کادو چی بخرم

راهنمای خرید کادو تولد

تولدت مبارک

کادو تولد چی بخریم؟ چگونه بهترین کادو تولد را انتخاب کنیم و بخریم؟ اینها سوالاتی هستند کـه وقتی بـه جشن تولدی دعوت میشویم در ذهنمان ساخته میشود. حتی اگر سلیقه دوستان و اطرافیان مان را هم بدانیم باز هم درباره خرید کادو ماندگار و منحصر بـه فرد بـه دو راهی بر میخوریم. دراین پست راهنمای خرید کادو تولد و ایده هایي برای خرید کادو تولد را مرور میکنیم که تمام این ایده ها مشکل گشای کار شما می باشد.

فرمول طلایی خرید کادو

اول از همه باید بگوییم، آنچه در این جا بـه آن فرمول طلایی می‌گوییم بـه معنی واقعی کلمه، یک فرمول نیست. چون در مورد افراد و آدم ها صحبت می‌کنیم، پس قطعا این موضوع بسیار پیچیده تر از یک فرمول شیمیایی یا فیزیکی خواهد بود. با درنظر گرفتن وجود احساسات متفاوت در هر انسانی باید بدانیم در این موضوع، تاکتیک ها و رفتار هایي وجود دارد کـه میتوانند شـما رابه یک کادو دهنده فراتر از معمولی، یعنی عالی، تبدیل کند. این اون چیزیه که شما دنبالش می گردید.

راهنمای خرید کادو تولد برای همه

مهم تر از همه ی این موارد ذکر شده این است کـه، برای نتیجه گرفتن در مورد خرید یک کادوی مناسب و شکیل، شـما نیز باید تلاش فراوانی بـه خرج دهید و به قول معروف بی گدار به آب نزنید. اگر معضل خرید کادو دارید، سعی کنید وقت بیشتری برای خریدن کادوی مناسب بگذارید یا آن را به شخص دیگری بسپارید و با بی حوصلگی و عجولانه خرید نکنید. مانند هر کار دیگری، در هنگام خرید کادو هم باید هدف خودرا مشخص کنید. بـه زبان ساده تر، یک کادوی خوب، باید مورد استقبال و قدردانی واقعی و دلی گیرنده آن قرار بگیرد. در غیر این صورت شما باعث این شکست هستید.

بسیار دقت کنید

دقت کردن مهم‌ترین موضوع در انتخاب کادو اسـت، به همین دلیل آن را به عنوان نخستین مورد و مهم ترین مورد به شما معرفی کرده ایم. دقت کردن همیشه باعث می شود تا کادوهای بهتری را انتخاب کنید. اما دقت کردن دقیقا چه معنایی دارد؟ دقت کردن یعنی حواس تان بـه افرادی کـه حدس میزنید در آینده برای آنها کادو بخرید باشد، ودر تعاملات خود با آن ها، بـه دنبال ایده هاي مناسب برای کادوهای شان باشید. این موارد جزو مطالب مهم راهنمای خرید کادو تولد به حساب می آید.

راهنمای خرید کادو تولد برای خانم ها

به شدت دقت کنید آنها چـه چیزهایی را می پسندند، دوست دارند یا می خواهند عوض کنند؛ اما تاکنون اینکار را انجام نداده اند. مشاهده ي دقیق رفتار اطرافیان تان باعث می‌شود تا حداقل، دید بهتری نسبت بـه علایق و سلیقه ي آن ها پیدا کنید. اگر بخاطر سپردن این ایده ها و موارد تا زمان خرید کادو برایتان دشوار اسـت، یک فایل در موبایل یا کامپیوتر خود باز کنید و هرگاه ایده اي بـه ذهنتان رسید یا متوجه شدید که به چیز خاصی علاقه مند هستند، آنرا در آنجا یادداشت کنید؛ تا در روزی که همه به دنبال ایده یا فکری جدید برای خرید کادو و سورپرایز کردن این اشخاص می گردند شما بدون هیچ استرسی به راحتی انتخاب خود را انجام دهید.

علاوه بر این، این روز ها گوشی های موبایل همه هوشمند شدند و همه دوربین دارند؛ پس بلافاصله از ایده هایتان عکس بگیرید و آنها را دریک فولدر جدا برای آینده نگه دارید و اگر میترسید که موضوع فاش شود، آن ها را جایی پنهان کنید تا شخص مورد نظر متوجه نشود. معلوم نیست ایده ي خوب برای کادو دادن کی بـه ذهن شـما میرسد، پس دقت کردن بـه رفتار اطرافیان رابه زمانی کـه میخواهید بـه آنها کادو بدهید، موکول نکنید. چون اون موقع دیگه دیره !!!

راهنمای خرید کادو تولد برای همه سنین

از سوال پرسیدن نترسید

شاید دادن هدیه اي سوپرایزی، کـه هدیه گیرنده ازآن بی خبر اسـت، ارزش شخص هدیه دهنده را نسبتا بالا ببرد، اما گاهی اوقات، خریدن هدیه اي کـه هدیه گیرنده واقعا آنرا میـــخواهد، بسیار مهم تر از آن موضوع اسـت. ممکن اسـت بـه رغم دقت هاي شـما، ایده ي مناسب در زمانی کـه بـه آن نیاز دارید بـه ذهنتان نرسد. اگر بـه چنین موردی برخورد کردید، از اطرافیان شخص هدیه گیرنده کـه وی را بـه خوبی می شناسند، و یا حتی از خود او، نظر خواهی کنید. همه چیز بـه توانایی و وقتی کـه برای این موضوع صرف می‌کنید بستگی دارد. این موضوع یکی از ارکان راهنمای خرید کادو تولد می باشد.

کادو های کلیشه ای غیر واقعی یا معنی دار نخرید!

قبول داشته باشید که؛ رز قرمز و خرس عروسکی کادو هاي کلیشه اي روز ولنتاین هستند. کادوهای کلیشه اي این ذهنیت را ایجاد میکنند کـه شـما یک فرد تقلید کننده یا تنبل هستید. پس بهتر اسـت از خرید کادوهای کلیشه اي خودداری کنید، مگر آن کـه هدیه خودرا برای فرد مورد نظرتان شخصی سازی کنید. همسرتان عاشق گل اسـت؟ او از چه نوع گلی خوشش می آید؟

راهنمای خرید کادو چگونه کادو تکراری نخریم

بـه مغازه گل فروشی بروید، گل مورد علاقه وی را انتخاب میکنید و از فروشنده بخواهید تا آنرا دریک سبد چوبی یا چرمی کـه با طرح خاصی مخصوص شـما طراحی شده تزئین کند. یک کار کلیشه اي دیگر، سپردن خرید کادو بـه اشخاص دیگر اسـت. شاید شـما در محل کار خود شخص مهمی باشید، اما مسئولیت خرید کادو یا دیگر کارهای مهم را به منشی یا کارمند یا دوست خود نسپارید.

از طرفی کادویی ندهید کـه پیام خاصی رابه کادو گیرنده انتقال دهد. برای مثال، کارت اعتباری عضویت در باشگاه ورزشی که شاید به منظور «بـه نظرم چاق شده اي» قلمداد شود یا محصولات ضد چروک پوست که میتواند به این معنی برداشت شود که «پیر بنظر می‌رسی» و امثال آنها، کـه ممکن اسـت انتقال دهنده ي پیامی منفی باشد، را به کسی ندهید. در آخر، کادوی غیر واقعی ندهید. کاری نکنید کـه کادو گیرنده وادار شود از شـما بپرسد: پس کادوی مـن چـه شد؟ از این کار پرهیز کنید.

یک هدیه را چند بار نخرید!

یکی از عناوینی که در راهنمای خرید کادو تولد باید به آن اشاره کنیم این است که همه ی مـا این اشتباه را مرتکب شده ایم. وقتی یک هدیه مورد پسند شخص مقابلمان قرار میگیرد، وسوسه می‌شویم تا باز هم آنرا بخریم. کادو هاي تکراری خیلی سریع قابل پیش بینی و خسته کننده میشوند؛ ترجیحا از این کار جلوگیری کنیم.

لحظۀ آخری خرید نکنید!

یکی دیگر از عناوینی که در راهنمای خرید کادو تولد باید به آن اشاره کنیم این است که خرید کادو در آخرین لحظه همیشه اجتناب پذیر نیست، « مثلاً وقتی ناگهانی و به یک باره بـه مهمانی تولد دعوت می‌شوید»، اما برای مناسبت هاي قابل پیش بینی مثل تولد، سالگرد عقد و ازدواج، تعطیلات یا عروسی دلیلی ندارد در آخرین لحظات بـه دنبال کادوی مناسب باشید؛ پس این همه روز وقت داشتید چه میکردید!

بهترین کادو برای آقایان در ولنتاین

مثلاً درصورت موکول کردن خرید عیدی نوروز بـه هفته آخر و یا روز ۲۸ ام اسفند، و یا در سایر مناسبت هاي اینچنین، وادار خواهید شد تا در معرض ترین گزینه ي ممکن را خریداری کنید. با یادداشت کردن موقعیت هاي مهم در تقویم، خودرا از درگیری و اضطراب خرید کادو رها کنید. میتوانید 2 تا 5 هفته قبل از مناسبت مورد نظر، بـه خودتان یاد آوری کنید تا وقت کافی برای جست‌ وجو کردن و خرید کادو را داشته باشید.

چگونه هدیه تولد مناسبی تهیه کنیم؟

ما در این راهنمای خرید هدیه تولد، تصمیم به ارائه یک فرمول جادویی برای خرید کادو تولد خاص را نداریم. و در این بخش صرفاً به نکاتی اشاره کرده‌ایم که معتقدیم با رعایت آن‌ها می‌توانید احتمال موفقیت خود را در خرید کادوی مناسب تولد افزایش دهید. قبل از شروع اجازه دهید به یک قاعده کلی اشاره کنیم. و آن قاعده اجتماعی این است که باوجود مرسوم بودن و اهمیت کادو تولد، عرف است که کسی انتظار آن را از دیگران نداشته باشد.

درنتیجه دیگران صرفاً می‌بایست باعلاقه و میل خودشان تصمیم بگیرند که آیا هدیه تولدی برای کسی تهیه کنند یا خیر. مورد دیگر اینکه شما ملزم نیستید که برای “همه” افراد کادو تولد بخرید. نکته آخر مقدمه اینکه هر هدیه‌ای عرفاً و اخلاقاً باید با نیت و هدف مناسبی تهیه‌شده باشد. به همین دلیل شخص دریافت‌کننده حتی به‌صورت تشریفاتی، واجب است که علاقه و قدردانی خود را هنگام دریافت آن ابراز کند.

و به عنوان آخرین پیشنهاد، همیشه معقولانه هزینه کنید. همیشه کادو گران تر ارزشمند تر نیست.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.