روانشناسی

مراحل ساختن عطرها به چه صورت است؟

آیا تا به حال هنگام خرید کادو برای شخصی یا زمانی که قصد خرید عطر و ادکلن برای کسی را داشته اید به این موضوع فکر کرده اید که فرآیند ساخته شدن عطرها و ادکلن ها چگونه است و چگونه به دست ما می‌رسد! می‌تواند حتی حس استفاده از عطر را برایمان چندین برابر بهتر کند.اما ، چرا از عطر استفاده می کنیم ؟ چرا دانستن فرایند ساخته شدن عطرها برای ما مزیت دارد؟!

 یک عطر و ادکلن خوب می‌تواند حس نهایی از بهترین اتفاقات و رویدادهای روزانه یک شخص را تشکیل دهد. درواقع کسی که از عطر به‌صورت روزانه و مرتب استفاده کند، دیگر این کار برای او تبدیل به یک عادت شده و نمی‌تواند این عادت خوب و زیبا را کنار بگذارد. بااین‌حال، دلایل متفاوت و متنوعی وجود دارند که چرا مردم از عطر استفاده می‌کنند.

بعضی‌ها عطر می‌زنند تا بتوانند وجهه بهتری به شخصیت خود بخشیده و در جذب یک عشق احتمالی یا فردی که به آن علاقه مند هستند، موفق‌تر عمل کرده و حس بهتری داشته باشند و آن را به خوبی القا کنند. بعضی دیگر نیز از عطر استفاده می‌کنند تا بتوانند شخصیت فردی خود را در غالب یک عادت خوب، ارتقا دهند. کاری که در هر دو حالت، می‌تواند آن‌ها را از دیگر افراد، متمایز کند.

نحوه ساخته شدن عطر

در این میان افراد کمی هم وجود دارند که از عطر و ادکلن ها استفاده می‌کنند تا بویی ناخوشایند را خنثی کنند و از بین ببرند. همچنین بوی یک عطر خاص و ویژه می‌تواند یاد و خاطره‌ای را برای یک شخص زنده کرده و او را به خاطرات گذشته‌اش و یا خاطرات خوشی که با آن رایحه تجربه کرده بوده است ببرد.

عناصر سازنده عطر و ادکلن ها

قبل از اینکه فرآیند و مراحل ساخته شدن عطرها شروع شود، مواد خام اولیه‌ی بسیار زیادی هستند که باید برای این کار جمع‌آوری شوند. به‌علاوه، میوه‌ها، رزین یا صمغ گیاهی، برگ‌ها، صمغ مخصوص، انواع رزین‌های معطر و گل‌ها نیز از چیزهایی هستند که بدون وجود آن‌ها نمی‌توان وجود یک عطر را متصور شد. برندهای بسیار لوکس و مدرن امروزی فعال در این صنعت، برای مثال یکی از برند های معروف در دنیای عطر و ادکلن برند چانل (Chanel) است، که زمین‌های گل و گیاه مخصوص خود و مختص به خود رادارند تا مطمئن شوند که هیچ کاه با کمبود مواد اولیه با کیفیت روبرو نمیشوند و همیشه به مقدار کافی گل‌های متنوع را در اختیار دارند.

فرآیند تولید عطرها

مطلبی که جالب است بدانید این است که گاهی اوقات، محصولات حیوانی نیز ممکن است در عطرها و یا روغن اسانس های متفاوت به چشم بخورند. برای مثال ماده موسوم به عنبر سائل حاصل از اسپرم نهنگ و یا مُشک حاصل از یک آهوی نر، می‌توانند از مشتقات همین مواد مهم جانوری باشند. ازآنجایی‌که ممکن است همیشه این عناصر به‌صورت طبیعی در طبیعت یافت نشده و مقدار کافی از آن‌ها همیشه وجود نداشته باشد و در دسترس نباشد، برندهای عطرسازی، از روش‌های سنتز شیمیایی برای ساختن یک ماده مشابه همان ماده طبیعی استفاده می‌کنند. این کار می‌تواند به جد جان حیوانات را نجات داده و آن‌ها را از خطر انقراض نجات دهد.

روش های استخراج سازی از گیاهان

قطعا اگر از طرفدارن حوزه عطر و ادکلن باشید تا به حال متوجه شده اید که این روغن موجود در گل‌ها و گیاهان بوده که ماده اولیه و اصلی تشکیل‌دهنده یک عطر مهم را تشکیل می‌دهد. برای جداسازی روغن از قسمت‌های مختلف یک گیاه، به عمل استخراج نیاز است. روش‌های متفاوتی برای انجام این کار وجود دارند. راحت‌ترین راه، روش فشرده‌سازی است و به این روش عمل می‌کنند که گیاه را تا حد امکان تحت فشار قرار داده تا روغن طبیعی آن، خارج شود. روش‌های موسوم به انفلورج (عطر گیری از گل) و میسریشن (خیساندن و نرم کردن گیاه) نیز از دیگر روش‌هایی بوده که برای خارج کردن روغن گل و گیاه به کار می‌روند. در این روش‌ها از گریس یا روغن چربی‌های داغ برای خارج کردن روغن استفاده می‌شود.همچنین می‌توان قسمت موردنظر یک گیاه که رایحه خوش و عالی دارد را جوشاند و یا آن‌ها را در معرض بخار قرارداد تا بتوان روغن آن‌ها را به طور کامل جداسازی کرد. این فرآیند اغلب بانام تقطیر بخار نیز شناخته می‌شود. برخی از تولیدکنندگان عطر، از جداسازی حل‌کننده نیز استفاده می‌کنند. در طول این فرایند، قسمت‌های یک گیاه در ماده بنزن (Benzene)، حل‌شده و در معرض اتیل الکل قرار می‌گیرند. سپس آن جوشانده شده تا روغن موردنظر به دست آید. پس اگر تابه‌حال از خودتان پرسیده‌اید که چرا عطرها تا این حد گران‌قیمت هستند، برای متوجه شدن کامل این موضوع بهتر است، یادتان باشد که ۱۵ میلی‌لیتر از یک بطری عطر فرانسوی، نیاز به استخراج کامل روغن از ۶۶۰ عدد گل رز دارد!

ترکیب روغن‌های استخراج‌شده از گل ها

برای ساختن یک رایحه خاص و منحصربه‌فرد، متخصصان حوزه عطر و ادکلن می باییست آزمایش‌های زیاد و ترکیبات متنوعی را انجام دهند و آن ها را مورد بحث و آزمایش قرار دهند. این فرآیند ممکن است چندین سال به طول انجامیده تا متخصصان بتوانند به رایحه موردنظرشان و فرمول خاصی که واقعا به دنبالش بوده‌اند برسند. این فرمول، همان ترکیب کردن خاص با مقادیر مشخصی از همین روغن‌های گیاهی است؛ که پس از ترکیب روغن‌ها برای به دست آوردن رایحه موردنظر، الکل به این ترکیب اضافه‌شده تا بتواند ماده نهایی را رقیق‌تر کند و آن ها را به مقصد نهایی شان در این راه برساند.

مقدار الکل اضافه‌شده همان مقداری است که مشخص می‌کند که ماده موردنظر یک عطر باشد، یک ادکلن باشد و یا یک ادوتویلت. اگر تفاوت بین عطر و ادکلن را با هم نمی دانید ، مقاله ی (فرق عطر و ادکلن چیست؟؟) را مطالعه کنید. کلن (ادکلن) رقیق‌ترین نتیجه نهایی بوده که تنها تا حداکثر 10 درصد روغن اصلی گیاهان و بقیه محلول از الکل تشکیل می‌شود. ادوتویلت نیز از 15 درصد روغن‌های ضروری و خوشبو تشکیل‌شدهاست و میزان الکل کمتری نسبت به ادکلن دارد مانند: ادکلن جگوار کلاسیک گلد . عطر یا پرفیوم نیز که کمترین میزان الکل را دارد، قوی‌ترین رایحه را داشته که تا حداکثر ۴۰ درصد از روغن‌های معطر، در آن ها استفاده می‌شود.

در آخرین مرحله پس‌ از اینکه روغن‌ها استخراج، ترکیب و با الکل، مخلوط می‌شوند، ماده نهایی اکنون آماده فرآیند معروف به پروسه زمان می‌شود. در طول این فرآیند، عطر موردنظر در یک محیط تاریک و خنک نگهداری می‌شود. این ماده باید به مدت چندین ماه تا یک سال، در آنجا بدون اینکه دست‌کاری شود، بماند. درواقع این فرآیند نهایی کمک می‌کند تا الکل و روغن‌های گیاهی، به‌صورت کامل با یکدیگر هماهنگ و ترکیب شوند.

پس از اتمام این فرآیند، یک متخصص، نتیجه نهایی و رایحه موردنظر را آزمایش می کند تا مطمئن شود که نتیجه همان چیزی شده است که دنبالش بوده‌اند. معمولاً، رایحه پس از اتمام این فرآیند، قوی‌تر از قبل از آن می‌شود. حال، هر ترکیب دلخواه و تنظیمات اضافه‌ای که بخواهند روی آن اعمال کنند می توانند روی آن انجام دهند در این مرحله؛ زیرا این مرحله نهایی است و تغییرات فقط در این مرحله میتواند صورت بگیرد؛ اما عطرها تنها زمانی به‌صورت کاملاً نهایی به بازار فرستاده می‌شوند که متخصصان پس از آزمایش‌های متعدد از نتیجه کار رضایت کافی را داشته باشند و مطمعن شده باشند آن چیزی که آن ها قصد داشتند به آن برسند را تولید کرده اند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.