آموزش, فرهنگ و هنر

تاریخچه کتاب خوانی و شیوه های مطالعه

تاریخچه کتاب

کتاب وسیله ای است که دانش بشری به مدد آن از تباه شدن مصون می ماند و به آیندگان منتقل می شود. پس خرید کتاب کاری پسندیده و صحیح به حساب می آید. كتاب محصول تجربه‏ هاي بشري و خلاقيت‏هاي ذهني و آموخته‏ هاي دراز مدت انسان ها است. سهم كتاب در انتقال دانش ‏ها، گاهي به مراتب بيشتر و فراتر از ديگر ابزار آموزشي است. پدید آوردن آثار علمی و فرهنگ مکتوب از توصیه های مهم اولیای دین بوده است و به گسترش دانش کمک می کند و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل های آینده ماندگار می شود.

تاریخچه مطالعه کتاب

روز کتاب یا کتابخوانی چه روزی است؟

24 آبان ماه سال 1372 خورشیدی به عنوان روز کتاب و کتاب‌خوانی تعیین شد. این روز، یکی از روزهای هفته کتاب نیز می باشد. نخستین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران در روزهای چهارم تا دهم دی ماه سال 1372 با پیام رهبر فرزانه انقلاب اسلامی برگزار شد و این امر اینگونه رونق گرفت.

در هفته کتاب، در مدارس، مساجد، دانشگاه‌ها، و استان‌های کشور نمایشگاه‌ها و جشن‌های کتاب و سخنرانی در موضوع چاپ و نشرِ کتاب برگزار می‌شود. که از این رو ناشران و سرمایه گذارها هم می توانند به خوبی با یکدیگر تعامل برقرار کنند و از این رو سرمایه گذاران متن های مورد نظر خود در هر موضوعی را پیدا کنند و همکاری خود را با یکدیگر آغاز کنند.

نقش کتاب در انتقال علوم چیست؟؟

تجربه های بشری و خلاقیت های ذهنی و آموخته های دراز مدت انسان در محصولی به نام کتاب همگی جمع آوری میشوند و باید این نکته را هم در نظر داشته باشیم که سهم کتاب در انتقال دانش ها گاهی به مراتب بیشتر و فراتر از دیگر ابزار آموزشی است. کتاب به گسترش دانش کمک می کند و به عنوان یک میراث فرهنگی برای نسل های آینده ماندگار می شود.مطالعه و کتابخوانی

بی گمان، هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و با ارزش تر از کتاب نیست؛ چرا که کتاب، مایه آرامش روحی انسان است. کتاب همدمی است که اندوه را می زداید و مطالعه کننده را از تنهایی در می آورد و به او حکمت های جان پرور می آموزد.

شاید شنیده باشید که می گویند انسان ها وقتی از گذشته خود درس نمی گیرند، در آینده شاید دوباره با مشکلاتی رو به رو بشوند، از این باید تاریخ را بخواینم و این موضوع اهمیت پیدا می کند، زیرا شما با خواندن تاریخ و گذشته سرمزین و یا حتی گذشته خانوادگی خود شاید به حقایق و نتایجی برسید که باعث شود شما در عمل انسانی پخته تر به حساب بیایید و این واقعا مفید است.

تازه از طرف دیگر گرفتاران در چنبره پرسش ها و محاصره شدگان در میان انبوه شبهه ها، می توانند برای استمداد فکری به کتابخانه مراجعه کنند و از آن جا نیرو گیرند و به جنگ شبهه ها بروند و پاسخی در برابر القائات و شبهه افکنی های دیگران بیابند.

خواندن کتاب مناسب

ویژگی های آثار ماندگار

مهم ترین ویژگیهای چنین آثاری، در نظر گرفتن این نکته مهم است که این گونه کتابها دست کم پاسخی به یکی از سوالها و یا نیازهای مخاطبان خود بدهند، پاسخی که با توجه به اولویتها، زیبا و متین و استوار و قانع کننده باشد. برای این که اثری ماندنی بشود، باید خوب باشد. آثار خوب میماند، در دلها جای میگیرند و کهنه نمیشوند. خوب هم که میگوییم یعنی پاسخ به یک سوال و یک نیاز باشد. خوب فقط معنایش این نیست که از لحاظ هنری خوب تنظیم شده باشد و خیلی عمیق باشد، بلکه ممکن است اینطور نباشد، لیکن پاسخی به یک نیاز باشد.

کتاب های ناسالم

بی تردید، به همان اندازه که می توانیم از کتاب بهره بگیریم، ممکن است در معرض آفت ها و خطرهای نوشته های سست و بیمار و مسموم و انحرافی هم قرار گیریم. اگر ما نتوانیم کتاب سالم و مفید و سودمند را پیدا کنیم، امکان دارد با مطالعه کتاب های به اصطلاح بی محتوا و یا کتاب هایی که متن درستی ندارند باور ها و عقایدمان منحرف شود، پس شاید بتوان گفت سخت ترین کار این است که یک کتاب خوب و با محتوا مناسب پیدا کینم.

پیداکردن شناخت کافی از سلامت و صحت کتاب

یکی از مفیدترین اطلاعات برای کتابخوان، شناختن آثار خوب و جدید، شناخت نویسندگان متعهد و سالم و آگاهی از مؤسسات انتشاراتی متعهد است. نشان «استاندارد» به عنوان نشانه مرغوبیت کالا، نباید تنها در فرآورده های خوراکی و مصرفی و کالاهای خانگی و صنعتی مورد نظر باشد، بلکه آثار فرهنگی و فرآورده های علمی و فکری هم باید مطابق استانداردهای عقلانی و دینی و ارزشی تهیه شود تا جامعه را به فساد و تباهی و بیماری نکشد.

خواندن کتاب در خانواده

شاید نکته ای که باید اینجا به آن اشاره کنیم و بسیار مهم است، این است که نقطه آغازین ایجاد عشق و علاقه به کتاب و کتابخوانی خانواده می باشد، زیرا روانشناس ها بر این باورند که روان شناسان، شخصیت و هویت کودک در قدم اول در خانواده شکل می گیرد.

و از علت های اصلی کتاب گریزی در جامعه ما این است که مردم احساس ضرورت در این باره نمی کنند، پس تا وقتی انسان در وضعیت «نیاز» قرار نگیرد، در پی رفع آن نخواهد افتاد. متاسفانه وقتی احساس کنیم در زمینه هایی بی اطلاعیم و در جمع هایی شرمسار شویم، تازه به فکرک کتاب و کتابخوانی خواهیم افتاد.

شیوه مطالعه کتاب

برای داشتن مطالعه ای فعال و پویا نوشتن نکات مهم در حین خواندن کتاب ضروری است تا برای مرورمطالب،دوباره کتاب را نخوانده و در زمانی کوتاه از روی یادداشتهای خود مطالب را مرور کنید.
یادداشت برداری ، بخشی مهم و حساس از مطالعه است که باید به آن توجهی خاص داشت چون موفقیت شما را تا حدودی زیاد تضمین خواهد کرد و مدت زمان لازم برای یادگیری را کاهش خواهد داد. خواندن بدون یادداشت برداری یک علت مهم فراموشی است. البته از حاشیه نویسی و خلاصه نویسی هم غافل نشوید، زیرا این دو مورد هم کمک شایانی به شما خواهد کرد.

امیدواریم با خواندن مطالب بالا تعثیر به سزایی در آگاهی تان در مورد کتاب و کتابخوانی گذاشته باشیم؛ همچنین شما میتوانید پرفروش ترین کتاب های حال حاضر بازار را از فروشگاه اینترنتی ژکسون به راحتی خریداری کنید و کمتر از دو ساعت، درب منزل خود سفارش تان را تحویل بگیرید.

در خانه بمانید و مطالعه کنید این بهترین فرصت برای شماست.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *