دسته‌بندی نشده

اهمیت کتابخانه در توسعه و تحول جامعه

کتابخانه

خرید کتاب و کتاب خوانی تاریخی وصف نشدنی دارد! تاریخ کتابخانه بخش اساسی از تاریخ پیشرفت معنوی و تمدن است. ردپای کتابخانه ها، در گذرگاه های پیچاپیچ تمدن از عهد باستان تا عصر حاضر، کمابیش به جا مانده است. بعد ها خرید کتاب هم میان عام جایگاه والاتری پیدا کرد.

کتابخانه تنها نهاد اجتماعی شناخته شده ای است که زمینه کتابخوانی را فراهم و امر مطالعه را ترویج می کند و موجودیت آن خود به خود هدف نبوده. بلکه هدف اصلی، خدمت به اجتماع است. از آن جا که اساس ترقی و تعالی انسان در اندوختن دانش و ارتقا روحی و اخلاقی است، در اسلام نیز مقام علم، عالم، کتاب و کتابت از جایگاه رفیعی برخوردار می باشد چنان چه در قرآن کریم معجزه جاوید نبی اکرم صلی الله علیه وآله وسلم ریشه کتابت 322 بار در 37 صیغه مختلف آمده است.

اهمیت کتابخوانه و کتاب خوانی

وجود کتابخانه در جوامع اسلامی بسیار با اهمیت تلقی شده زیرا به تغذیه حیات فکری و روحی مردم کمک نموده، مواریث فرهنگی، دانش های نهفته، تفکر گذشتگان و اندیشه های موجود را به قرون بعد انتقال می دهد و به گواه تاریخ، کتابخانه نیرومندترین پایگاه برای محفوظ ماندن ذخایر و سرمایه های معنوی جامعه است.

آثار رفیع قلم و اندیشه، در میراث مکتوب کتابخانه ها نقش مهم و مؤثری در پیشبرد مبانی فرهنگی و اجتماعی ایفا می کنند.

از سوی دیگر جمع آوری و نگهداری کتب و در دسترس دانش پژوهان قرار دادن، بزرگ ترین خدمت به دانشمندان و اجتماع است و کتاب و کتابخانه در شکل دادن به عقاید و افکار مردم نقش مهمی را به عهده دارد. نشر و پخش علوم و معارف خصوصاً آن دانش ها و علومی که از مبادی وحی سرچشمه گرفته مانند: تفسیر، فقه و… را می توان بهترین صدقه و انفاق در راه خداوند متعال دانست.

و اما اکنون با پیدایش رایانه، کتابخانه ها دست خوش تغییراتی شگرف گردیده و متحول شده اند و هر روز این تغییرات شتاب بیشتری به خود می گیرد.

بدین سان چشم انداز روشنی از کتابخانه ها پیش روی داریم که در آینده نزدیک به مراکز تولید اطلاعات تبدیل خواهند شد. می دانیم قدرت اصلی هر کشور با اهل تحقیق است. آنان هستند که اطلاعات تولید می کنند و امروزه آن چه قدرت را به ارمغان می آورد اطلاعات است، از این رو از زاویه ای دیگر ما به این اصل آن معتقدیم که کتابخانه مرکز قدرت است.ایران اسلامی یکی از پایگاه های فرهنگ و تمدن بشری به شمار می آورد و شهر مذهبی و مقدس قم از زمان های دور آوازه ای بلند در علم و ادب داشته و همواره مورد توجه شیعیان بوده است و مردان با فضیلتی از این دیار برخاسته اند.

هر کتاب خانه ای دارای واحد های مختلفی می باشد، واحد امانت دهی یکی از این واحد ها می باشد. معمولا هر کتاب خانه ای دارای کتاب های مکرر است و به همین منوال تعدادی کتاب را به امانت به عضو هایش می دهد، از اصولی اساسی که رده بندی هر کتابخانه، سرلوحه کار خود قرار می دهد، گردآوری و نشر دانش است؛ یعنی فراهم آوردن میراث گذشتگان به منظور استفاده نسل امروز و آیندگان. هم چنین کتب تکراری کتابخانه، نباید به صورت یک مخزن کتاب ثابت باشد و محتویات آن، مورد استفاده قرار نگیرد، لذا می باید کتاب های تکراری کتابخانه را به امانت داد.

امانت دادن کتاب

از آن جایی که دانشمندان در نگهداری کتاب های خود توجه فراوانی داشته اند این توجه آن ها را به ساختن کتابخانه ها و گنجینه ها برانگیخت و کتاب های خود را وقف این گنجینه ها نمودند و برای نگهداری آن ها از نابودی و دست برد، شرایط و مقررات سختی نهادند که مهم ترین آن شرط ها ممنوعیت بیرون بردن کتاب از کتابخانه ها بود.

تنظیم موضوعی در کتاب خانه ها بسیار اهمیت دارد، زیرا بهتر است کتاب هایی که در یک موضوع تألیف شده اند در کنار یکدیگر و در یک قفسه قرار بگیرند، تا شخصی که به دنبال یک کتاب با موضوعی خاص می گردد، بتواند منابع دیگری از همان موضوع و مطلب را هم آن جا مشاهده کند، شاید آنها بیشتر به کمکش بیایند.

مهم ترین مطلبی که باید به آن اشاره کنیم این است که: مهم ترین کار کتابخانه فهرست نویسی آن است؛ اگر کتابخانه ای کتابدار حرفه ای نداشته باشد و به درستی نتواند مراجعه کننده را راهنمایی کند میزان ضررش بیشتر از منفعت آن است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *