آموزش

اسانس ها و ترکیبات آن ها

اسانس های مختلف

طرفداران و علاقه‌مندان دوآتشه عطر و ادکلن از این موضوع به خوبی اطلاع دارند که در دنیا عطر و ادکلن، عطرها و ادکلن‌ها با ترکیبی از روغن‌های معطر، اسانس‌ها، روغن‌های حامل و آب یا الکل درست می‌شوند. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که راز اصلی خرید عطر و ادکلن خوشبو در آشنایی کامل با روغن‌های معطر، اسانس‌ها و روغن‌های حاملی خلاصه میشود که در ساخت پایه عطرها و ادکلن ها کاربرد دارند. در این بین در مجامع عطر و ادکلن به اهمیت روغن‌های معطر بیشتر از بقیه موارد پرداخته شده و اسانس‌ها در سایه قرار گرفته‌اند. این وضعیت به گونه‌ای است که بعضا حتی طرفداران و علاقه مندان پروپاقرص عطر نیز تفاوت اصلی میان اسانس و روغن‌های معطر را به خوبی نمی‌دانند. در نتیجه در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با اسانس‌ها آشنا کنیم؛ با ژکسون همراه باشید.

اسانس

اسانس چیست؟

چیزی که ما با نام «اسانس» (Essence) می‌شناسیم و از آن یاد میکنیم از واژه‌ای فرانسوی بر گرفته شده است و معنای جوهره و ماهیت می‌دهد. این کلمه در حوزه‌های مختلفی کاربرد دارد و حتی در فلسلفه نیز مردم یونان باستان بر این باور بودند که دنیا بر پایه چهار اسانس یا عنصر تشکیل دهنده : آتش، خاک، آب و باد بوجود آمده است. اما کلمه اسانس این روزها بیشتر در دنیای رایحه‌ها و مواد خوراکی کاربرد دارد و چیزی که طعم و بویی خوشی را به غذا، عطر، لوازم آرایش و هر محصول دیگری بتواند اضافه کند را اسانس می‌گوییم.

بنابراین میتوان نتیجه گرفت که اسانس درواقع، همان عصاره‌ای خوشبو یا خوش‌طعم است که از مواد دیگر استخراج می‌شود. همچنین قطعا می دانید که فرآیند و پروسه استخراج اسانس اهمیت زیادی در کیفیت آن اسانس دارد و این گونه فرق اسانس را با روغن‌های معطر مشخص می‌کنند. بنابراین اسانس‌ها با روش‌های مانند تقطیر و فشردن بدست می‌آیند. اسانسی که از این روش‌ها بدست آمده، خاصیت‌های ماده‌ای که از آن استخراج شده را دارا است و همان‌گونه که انتظار می‌رود به لحاظ رایحه و طعم، چندین برابر تراکم بیشتری نسبت به ماده‌ای اولیه ای دارد که اسانس از آن استخراج شده است.


خرید ادکلن با اسانس لانکوم

وجود خاصیت مواد اصلی در اسانس‌ها باعث می‌شود تا یک رایحه در کنار خوشبو بودن، ویژگی‌های ماده‌ای که از آن گرفته شده را داشته باشد. برای نمونه همان‌گونه که حتماً در جریان هستید، نعنا در کنار بوی خوش، در رایحه‌درمانی نیز کاربرد دارد و انرژی‌زا است. در نتیجه عطری که در آن اسانس طبیعی نعنا استفاده شده باشد، در کنار رایحه دل‌انگیز، احساس نشاط و شادابی را نیز به فرد منتقل می‌کند. ناگفته نماند این وضعیت در خصوص اسانس‌های طبیعی صحت دارد و اسانس‌های مصنوعی به دلیل داشتن ترکیبات غیرطبیعی، خاصیت‌های اسانس اصلی را ندارند.

اسانس معطر

اسانس های طبیعی و مصنوعی

برای شما از نحوه ایجاد اسانس‌های طبیعی گفتیم، در نتیجه حتماً متوجه شده‌اید که ساخت اسانس طبیعی کار سخت و پرهزینه‌ای نسبت به اسانس های مصنوعی است. از طرف دیگر سلاطین عطرسازی به دلیل حجم زیاد عطرهایی که سالانه تولید می‌کنند به اسانس‌های بیشتری نیاز دارند تا رایحه های قوی تری را روانه بازار کنند. در نتیجه در کنار اسانس‌های طبیعی، شاهد تولید طیف وسیعی از اسانس‌های مصنوعی هستیم. این اسانس‌ها با ترکیبات شیمیایی خاصی ساخته می‌شوند و اسانس‌های باکیفیت، به لحاظ رایحه و بو فرق چندانی با اسانس‌های مصنوعی ندارند. اما خبری از خاصیت اسانس‌های طبیعی در اسانس‌های مصنوعی نیست و نباید از آن ها توقع اسانس های طبیعی را داشته باشیم.

در نتیجه اگر برای رایحه‌ درمانی قصد استفاده از اسانس‌های خوشبورا دارید، پیشنهاد می‌کنیم حتماً از اسانس‌های طبیعی کمک بگیرید. از طرف دیگر از آنجایی که اسانس‌های طبیعی چیزی حدود ۴ برابر تراکم رایحه بیشتری نسبت به ماده‌ای دارند که از آن استخراج شده‌اند، عطری که در آن اسانس‌های طبیعی استفاده شده باشد، رایحه‌ای ماندگارتر دارد و بوی این عطر نسبت به عطرهایی با اسانس‌های مصنوعی، نافذتر است.

امیدواریم در این مطلب با اطلاعاتی که از اسانس‌ها به شما همراهان عزیز فروشکاه ژکسون دادیم، عطر و ادکلنی جذاب و خوش‌ رایحه‌تر از همیشه خریداری نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *