کادو چی بخرم

ادکلن بخریم یا عطر ؟؟

تفاوت عطر و ادکلن

دنیای عطرسازی، دنیای پررمز و رازی است و پیچیدگی دنیای رایحه‌ پرسش‌های مختلفی را برای علاقه‌مندان به خرید عطر و ادکلن به دنبال دارد. یکی از مهم‌ترین این پرسش‌ها، تفاوت بین عطر و ادکلن است. انصافاً هم باید به علاقه‌مندان رایحه‌های خوشبو حق داد که برای انتخاب میان عطر و ادکلن بر سر دوراهی بمانند، چرا که از یک طرف عطرهای بسیار خوش‌ رایحه‌ای را سراغ داریم که بوی خوش آنها مدت‌ها باقی می‌ماند، این سکه‌ روی دیگری نیز دارد و از طرف دیگر با ادکلن‌هایی از برند های معروف دنیا طرف هستیم که رایحه دل‌انگیز آنها را هرگز فراموش نمی‌کنیم. به همین دلیل برای اینکه یک بار برای همیشه خیال‌تان را برای آگاهی از تفاوت‌ عطر و ادکلن روشن کنیم، در ادامه نگاهی جامع به تفاوت‌ عطر و ادکلن های برند های برتر دنیا و میزان ماندگاری آن ها می‌اندازیم.

راهنمای خرید عطر و ادکلن بر اساس غلظت

از ادکلن بیشتر بدانید

شاید با شنیدن نام ادکلن در وهله اول به یاد خرید کادو برای دوست یا نزدیکان خود بیفتید، اما ادکلن که در دنیای عطرسازی با نام «Eau de Cologne» شناخته می‌شود، این کلمه ریشه‌ای آلمانی دارد و به معنای «آب کلن» (Water From Cologne)، است. ماجرای انتخاب این نام جالب برای خود ادلکن داستان خاص و جذاب خودش را دارد و از قرار معلوم طبق شنیده ها و گفته ها درسال 1709 میلادی، (جیووانی ماریا فارینا)، اولین محلول معطری که این روزها ما آن را با نام ادکلن می‌شناسیم، به مرحله تولید رساند و آن را درست کرد. جالب است بدانید برند آلمانی 4711، قدیمی‌ترین برند در دنیای ادکلن‌ها است و محصولات این برند از سده 18 میلادی تاکنون که به سده 20 میلادی رسیده ایم به بازارهای جهانی عرضه می‌شود. البته این موضوع قابل توجه است که در ادکلن‌های امروزی با ترکیبی حدود 2 تا 5 درصد از روغن‌های معطر سر و کار داریم و مابقی محتویات ادلکن را روغن‌‌های حامل، آب یا الکل تشکیل می‌دهد.

و اما عطر را بیشتر بشناسیم

واژه عطر (Perfume) در لغت، از عبارتی لاتین گرفته شده و ریشه‌ای دیرینه در میان فرهنگ‌های کهن سرزمین ها دارد و یافته‌های باستان‌شناسی ثابت کرده که ساخت عطر به تمدن‌‌های اولیه که وجود داشته اند، باز می‌گردد. پس از آن نیز تمدن‌های بین‌النهرین، مصر و چین ساخت عطر را همین طور ادامه دادند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در سنگ‌نوشته‌های باستانی نام زن شیمی‌دانی در تمدن بین‌النهرین به چشم می‌خورد که برای اولین بار با تقطیر گل‌ها، روغن‌ و گیاه کالاموس، اولین عطر را ساخته است. اما عطرهایی که امروزه با آنها سر و کار داریم و از قرن 19 میلادی روانه بازار شده‌اند. عطارهای حرفه‌ای فرمول ساخت عطرهای تراز اول دنیا را در اختیار مردم عام قرار نمی‌دهند و به همین دلیل فرمول عطرهای درجه یک مانند رازی سربسته و مهر و موم شده برای همیشه در سینه عطار های تراز اول دنیا پنهان می ماند.

همان طور که در مطالب پیشین به روغن های معطر اشاره کردیم، باید بدانید که عطر بالاترین تراکم روغن‌های معطر را در میان تمام عطرها، ادوپرفیوم‌ها و ادکلن‌های بازار دارد و عموماً با چیزی حدود 15 تا 40 درصد تراکم روغن‌های معطر در عطرها سر و کار داریم. این میزان تراکم حکایت از ماندگاری بسیار بالای عطر دارد، ناگفته نماند به هر اندازه که تراکم روغن‌های معطر در عطر بیشتر باشد، به همان‌ اندازه قیمت عطر افزایش پیدا می‌کند و به همین دلیل عطرها در رده گران‌ترین محصولات در دنیای رایحه‌ها شناخته می‌شوند.

البته که رایحه‌های آغازین عطرها نیز مانند انواع ادکلن‌ها عموماً با بوی خوش مرکبات آغاز می‌شوند و رایحه دل‌انگیز پرتقال، لیمو، نارنگی در کنار بوی خوش اسطوخوددوس، رز و ریحان را می‌توان از رایحه‌هایی نام برد که از عطرهای درجه یک برند های مطرح عطر و ادکلن دنیا به مشام می‌رسد. در کنار این رایحه‌ها، بوی یاسمن، شمعدانی، یلانگ‌یلانگ، دارچین، فلفل،‌ برگ لیمو و هل را می‌‌توان از رایحه‌های رایج و پرطرفدار در عطرهای تراز اول نام برد که بیشتر از این موارد استفاده میشود.


خرید ادکلن دانهیل قهوه ای مردانه

تفاوت میان عطر و ادکلن

مطمئن هستیم با توجه به توضیحاتی که با شما در میان گذاشتیم، به این نتیجه رسیده‌اید که مهم‌ترین تفاوت میان عطر و ادکلن در میزان تراکم روغن‌های معطر در مواد اولیه آن ها است. به این ترتیب از آنجایی که ادکلن‌ها تراکم روغن‌های معطر کمتری در مواد اولیه سازنده شون دارند، بوی آنها نیز ماندگاری بسیار کمتری دارد و حتی اگر بهترین ادکلن موجود در بازار را از برند خاصی هم خریداری کرده باشید، باز هم بوی خوش این ادکلن‌ نهایتاً 2 ساعت دوام می‌آورد.

از طرف دیگر تراکم زیاد روغن‌های معطر در عطرها نوید از ماندگاری بیشتر آنها نسبت به ادکلن های پر زرق و برق می‌دهد و بوی خوش یک ادکلن درجه یک چیزی حدود 24 ساعت دوام دارد. به این ترتیب می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که در کنار بوی خوش عطر و ادکلن، ماندگاری آن نقش مهمی در اتخاذ تصمیم خرید برای این محصول دارد و نمی‌خواهید هزینه گزافی برای عطر و ادکلن اختصاص دهید و به دنبال رایحه‌ای نسبتاً ماندگار می‌گردید، بهترین گزینه برای شما ادکلن است. ادکلن‌ها ممکن است در میان آقایان طرفدار داشته باشند، اما ادکلن‌های زنانه بسیار خوشبویی را سراغ داریم که بوی خوش آنها از عطرهای تراز اول زنانه چیز خاصی کم ندارد.

اگر ماندگاری عطر برای شما اهمیت زیادی دارد و از طرفی دوست دارید عطری که زده‌اید از صبح تا انتهای شب دوام داشته باشد، بهتر است به جای خرید ادکلن، سراغ خرید عطر بروید. از ماندگاری و قیمت عطر و ادکلن که بگذریم، به میزان نفوذ و تندی رایحه عطرها و ادکلن‌ها می‌رسیم. در این زمینه نیز همان‌گونه که انتظار دارید، عطرها نفوذ بیشتری نسبت به ادکلن ها دارند، در نتیجه برای محل کار و انجام کارهای روزمره، بهتر است سراغ ادکلن‌ها بروید و برای مجالس رسمی و مهمانی‌های مهم، عطر خریداری کنید.

اگر بخواهیم به طور خلاصه به موضوع تفاوت اصلی میان عطر و ادکلن ها بپردازیم باید به این مطلب اشاره کنیم که به دلیل وجود بیشتر روغن های معطر در مواد اولیه سازنده عطر ها میتوان نتیجه گرفت رایحه قوی تر و با ماندگاری بیشتری را تجربه خواهید کرد اما در اکلن ها بسته به نوع شان میزان غلظت این روغن ها کم و زیاد می شود و از طرفی میزان الکل ترکیب شده با این محلول ها هم تغییر می کند اما در مجموع نمی توانند مانند عطر ها رایحه ماندگار با خط بوی نسبتا طولانی مدت را برایتان فراهم کنند. البته که قیمت عطر ها با ادکلن ها هم تفاوت هایی دارند که در مطالب بعدی به دلیل این اختلاف قیمت ها اشاره خواهیم کرد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *