آموزش

آیا عطرها هم تاریخ انقضا دارند؟

عطر

بعد از مبحث خرید عطر و ادکلن این بار قصد داریم به این موضوع بپردازیم که آیا عطر ها هم تاریخ انقضا دارند و منقضی میشوند؟! پاسخ این سوال بله است. قطعا برای شما هم اتفاق افتاده است که متوجه شوید بعد از گذشت یک یا دو سال دیگر عطر یا ادکلن تان رایحه قبل خود را ندارد و از طرفی هم ماندگاری آن هم کم شده است. این نشانه‌ها از فرا رسیدن تاریخ انقضا عطر حکایت دارد.

پس به این موضوع پی بردید که عطر و ادکلن ها هم منقضی میشوند؛ اما روش های مختلفی وجود دارد که با کمک این روش ها میتوانیم عمر عطری که خریده اید را افزایش دهید و بتوانید زمان بیشتری از آن استفاده کنید و و به مقدار زیادی جلوی انقضای این عطر را بگیرید.

پس برای این کار باید دلایل انقضا عطر را بدانیم تا بتوانیم از منقضی شدن آن جلوگیری کنیم؛ در ادامه مطلب به این موارد می پردازیم.

دلیل انقضا عطر و ادکلن

آیا عطرها تاریخ انقضا دارند؟

همان طور که در بالا گفتیم عطر ها هم تاریخ انقضا دارند و ماندگاری عطر به ترکیبات شیمیایی که در ساخت آن استفاده شده، وابسته است.

باید بدانید که در خصوص تاریخ انقضا عطر و ادکلن قانون خاص و ثابتی وجود ندارد و بعضی از عطرها بیشتر از یک سال دوام نمی‌آورند و منقضی می‌شوند و در این حال عطرهایی هم داریم که تا ده سال دوام می آورند و منقضی نمی شوند. اما تجربه ما در حوزه عطر و ادکلن، این است که میانگین عمر عطر ادکلن برای منقضی شدن 3 تا 5 سال می باشد.

در این بین کارشناسان عطرسازی بر این باور هستند عطرهایی که نت پایانی آنها سنگین است، دوام بیشتری دارند. از نظر آن ها این مدل از عطر ها هر چه که می گذرد و عمرشان بیشتر میشود، رایحه آن ها بهتر و دلنشین تر میشود. در نتیجه عطر و ادکلن هایی که در آن ها رایحه های سنگینی مانند نعنا هندی و عنبر استفاده شده است، دوام بیشتری دارند.

این سکه روی دیگری نیز دارد و عطرهایی که رایحه غالب آنها، بویی ملایم و سبک دارد، کمتر دوام می‌آورند و فرارتر هستند و به سرعت میپرند. در نتیجه عطرهایی با رایحه‌های مرکبات، گل‌ها و گیاهان که رایحه‌ای ملایم دارند، کمتر عمر می‌کنند و تاریخ انقضا این عطرها سریع‌تر فرا می‌رسد.مدل نگهداری از عطر تاثیر به سزایی در ماندگاری آن دارد

فضا و مکان خاصی را برای نگهداری از عطر خود انتخاب کنید. عطیر که با هزار و یک خریده اید را نباید در هر جایی نگه داری کنید. همچنین ب این نکته دقت کنید که که امکان ندارد تاریخ انقضا عطر را نادیده بگیرید، چرا که عطری که منقضی شده، بوی نامطبوعی پیدا می‌کند و به تبع روی لباس تان لکه می اندازد. از طرفی استفاده از عطری که منقضی شده است به واسطه ایجاد ترکیبات شیمیایی خاص باعث ایجاد التهاب و آلرژی پوستی میشود.

با این تفاصیر اگر چند سالی از خرید عطر و ادکلن شما می گذرد، فکر میکنم وقت آن رسیده است که قید این عطر را بزنید و از سلامتی خود محافظت کنید.

روش های تشخیص تاریخ انقضا عطر

اولین روش و سریع ترین روش برسی رایحه عطر می باشد تا متوجه شوید عطر تان منقضی شده است یا خیر. همان طور که می دانید بعضی از عطرها و ادکلن ها دارای رایحه‌های گیاهی هستند و این رایحه‌ها پس از گذشت مدتی از بین می‌روند.

بنابراین اگر عطر و ادکلنی خریداری کرده اید که رایحه سرکه مانند پیدا کرده است یا متوجه تغییر محسوسی در میزان تراکم رایحه این عطر شدید؛ به احتما بسیار قوی تاریخ انقضا آن فرارسیده است و بهتر است از آن عطر استاده نکنید.

برسی رنگ و ظاهر عطر برای فهمیدن تاریخ انقضا عطر

دومین روش برای تشخیص منقضی شدن عطر و ادکلن برسی رنگ و ظاهر عطر و ادکلن می باشد. اگر رنگ مایع عطر یا ادکلن شما تیره شده است قطعا از منقضی شدن آن میدهد و یا حتی اگر ترکیبات عطر شما شفافیت روز اول را ندارد و مات شده است، این هم نشانه انقضا عطرتان می باشد. تجربه نشان داده عطری که منقضی شده، ترکیبات کمتری نسبت به آخرین باری که استفاده کرده‌اید، دارد. در نتیجه بررسی ظاهر و رنگ عطر، کمک زیادی به تشخیص تاریخ انقضا عطر می‌کند.

چک کردن تاریخ انقضا عطر

بیشتر عطرهای اصلی و باکیفیت با تاریخ انقضا روانه بازار می‌شوند، این تاریخ عموماً در پایین جعبه عطر یا شیشه آن درج شده است. به این ترتیب زمانی که قصد خرید عطر دارید، حتماً تاریخ انقضا آنرا بررسی کنید و عطرها و ادکلن‌هایی که تاریخ انقضای آنها رو به پایان است را خریداری نکنید.

امیدواریم با خواندن این مطلب به شما آموزش داده باشیم که چگونه متوجه تاریخ انقضا عطر تان شوید و از بروز مشکلات مختلف پوستی جلوگیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.