آموزش, روانشناسی

آموختن عادت های صحیح کتابخوانی

کتاب خواندن

در این مطلب قصد داریم شما را با عادت های صحیح کتابخوانی آشنا کنیم. شما ابتدا پس از انتخاب و خرید کتاب مناسب برای خود یا به عنوان هدیه برای دیگر اشخاص، باید نکاتی را همیشه رعایت کنید تا تا کتاب خواندن سود و منفعت بیشتری برای شما داشته باشد.

همان طور که می دانید کتاب خواندن از آن دسته از لذت هایی به شمار می رود که اگر طعمش را بچشی، دست کشیدن از آن غیر ممکن می شود؛ اما کتاب که می گویم هر کتابی منظورمان نیست! کتاب خوب کتابی است که شخص خوبی و واجد شرایطی آن را نوشته باشد. رمانی که تجربه ی یک عشق واقعی را وارد قلبت می کند، داستانی که تولد و مرگ شخصیت هایش را حس می کنی و با آنها زندگی می کنی، کتاب فلسفی که با عقاید جدیدی رو به رویت می کند و تلنگری به چارچوب های فکری قدیمی ات است،یا کتاب روان شناسی که باعث شود خودت را بهتر بشناسی برایت مفید خواهد بود. پس همواره سعی کن از خواندن هر کتابی پرهیز کنی.

با ژکسون در ادامه این مطلب همراه باشید و برخی از عادت های صحیح کتابخوانی را فرا بگیرید.

عادت های صحیح کتابخوانی

1- شناخت پیدا کردن از کتاب

قبل از خریدن کتاب صفحات آن را ورق بزنید، از چند نفر پرس و جو کنید، وقت بگذارید و در اینترنت چند نقد یا خلاصه ای از آن را بخوانید، حتما بخش مقدمه یا فهرست کتاب را مطالعه کنید تا جایی که خیال تان راحت باشد پول و زمانی که بابت کتاب می دهید به آنچه بدست می آورید می ارزد!

2- تهیه لیستی از علاقه مندی هایتان

لیستی از کتاب هایی که به نظرتان جالب هستندیا در کتابخانه ی تان در حال خاک خوردن است یا هر کتابی که می خواهید بخوانید را بنویسید.

سپس نسبت به توان و زمان خودتان که میتوانید برای خواندن آن کتاب صرف کنید، تخمین بزنید مطالعه این کتاب چند مقدار یا چند روز زمان می برد. به یک تعداد روز مشخصی می رسید اما برای اینکه خودتان را محدود نکنید آن مقدار را به اضافه 5 روز کنید و آن زمان را ثبت کنید و به تعدادروزی که مشخص کرده اید متعهد باشید.

نکته: با خواندن هر کتاب تاریخ شروع و پایان‌ خواندن تان را درج کنید و انتظارتان را با آنچه که انجام دادید مقایسه کنید. این طور ناخودآگاه سعی می کنید هم برای تحت تاثیر عوامل مختلف برای شروع کتاب، الکی تایم کمی را انتخاب نکنید و از طرفی می آموزید بیش از حد وقت کشی نکنید و اگر زود تر از موعود تمام کردید حس بهتری داشته باشید. این کار نه تنها به معلومات شما می افزاید بلکه انگیزه ی عجیبی برای ادامه ی کتاب خواندن به شما می‌دهد چرا که تقریبا می دانید که بعد از این قرار است چه بخوانید و شوق شروع کتاب جدید وادار به تمام کردن کتاب فعلی تان می کند. البته نه به این منظور که خواندن را سنبل کنید، به این منظور که با اشتیاق به فعالیت تان سرعت دهید اما از کیفیت آن کاسته نشود.

3- اول کتاب را روانه رخت خواب کنید!

اگر تصمیم گرفتید که شب ها قبل خواب کتاب بخوانید؛ کتاب را پیش از به تخت خواب رفتن روی تخت بگذارید، اینگونه وقتی خودتان را برای خواب آماده می کنید دیدن کتاب باعث میشود به آن فکر کنید و این امر، احتمال باز کردنش را بیشتر می کند.
شک نکنیدکه اگر کتاب در کتابخانه ی اتاق مجاور باشد حاضر نخواهید شد سراغش بروید، مخصوصا وقتی روی تخت هستید و وسوسه ی چک کردن گوشی را دارید.
این را چند شب امتحان کنید و گوشی تان را در یک اتاق دیگر قرار بدهید و به جای آن کتاب را در دسترس بگذارید. به همین سادگی مطمعن باشید عادت قبل خواب تان تغییر خواهد کرد.

خرید کتاب شخصی و خواندن آن

4- سعی کنید کتاب قرض نگیرید

تا جایی که امکان دارد، کتابتان برای خودتان باشد، وقتی کتاب مال شماست احساس بهتری نسبت به آن دارید و دیدن مکرر آن در قفسه ی کتاب هایتان می تواند بالاخره ترغیب تان کند. البته بماند که بعضی ها همه نوع کتاب را در قفسه هایشان به رخ می کشند اما سرسختانه هنوز خط جلدش را هم تا نزدند! به هر صورت اگر کتاب برای خودتان باشد، چناچه نیاز به هایلایت کردن یا هر چیزی بشود با خیال راحت میتوانید از کتاب تان لذت ببرید.

5- فیزیکی یا دیجیتال بودن کتاب دغدغه نیست!

شخصا لذت ورق زدن و لمس برگه های کاغذ را ترجیح می دهم، اگر شما هم از آن دست افراد هستید همه جا (حتی اگر مطمئن هستید وقت نخواهید کرد) در کیفتان کتاب را بگذارید؛ آنوقت اگر فرصتی (حتی زمان کوتاهی مثل منتظر آمدن تاکسی اینترنتی یا در ایستگاه اتوبوس) پیش آمد ترجیح می دهید کتابی که با خود حمل می کنید را باز کنید تا در شبکه های اجتماعی پرت شوید و تایم خود را از دست دهید. البته اگر از طرفداران کتاب های صوتی هستید که در ماشین بهترین فرصت است! راحت و آسان و کاربردی! پادکست خود را گوش دهید. اگر هم  دانلود کتاب را ترجیح می دهید آن را در صفحه ی اول گوشی قرار بدهید که در دیدرس تان  قرار داشته باشد و آن را فراموش نکنید.

6- الازم به مطالعه به علت علاقه و رودروایسی

از کسانی که مورد اعتمادتان هستند و یا بیشتر از همه قبولشان دارید، بخواهید که کتاب معرفی کنند. ما به علت علاقه و احترامی که به بعضی افراد داریم ناخوداگاه خودمان را ملزم می دانیم که به پیشنهادشان گوش بدهیم و حتما آن کتاب را مطالعه کنیم. پس یکی از راه های رفتن به سمت کتابخوانی هم می تواند این راه باشد.

و در آخر یک نکته را به خاطر بسپاریدکه مطمئن باشید که می دانید چه انگیزه ای از خواندن یک کتاب دارید. چرایی کارها خیلی مهم است. بی علت کاری را انجام ندهید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *